Dom i ogród

Chłodzenie to nie wszystko – jakie są najważniejsze funkcje klimatyzacji?

Chociaż klimatyzacja służy przede wszystkim do chłodzenia pomieszczeń, może pełnić także szereg innych funkcji. Jakich? Przedstawiamy najważniejsze możliwości klimatyzatorów, które sprawiają, że są to wszechstronne sprzęty.

Klimatyzacja – jakie funkcje może pełnić? Przegląd najważniejszych możliwości

Klimatyzatory to urządzenia, które coraz częściej można spotkać w polskich mieszkaniach oraz domach. Są wykorzystywane przede wszystkim do chłodzenia pomieszczeń. Myli się jednak ten, kto sądzi, że to ich jedyne możliwe przeznaczenie. Jakie funkcje pełnią klimatyzatory dostępne na rynku?

  1. Chłodzenie. To podstawowa funkcja każdego systemu klimatyzacyjnego. Każdy klimatyzator jest wyposażony w czynnik chłodniczy, który przepływa przez system i zmienia swój stan skupienia, po to aby obniżyć temperaturę panującą we wnętrzu.
  2. Ogrzewanie. Klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale również ogrzewać pomieszczenia. Taka funkcja przydaje się zwłaszcza podczas dni o niższej temperaturze i w okresach przejściowych, kiedy użytkownik nie chce bądź nie może jeszcze korzystać z klasycznego ogrzewania, a jednak odczuwa chłód.
  3. Osuszanie powietrza. Klimatyzacja może być również wyposażona w funkcję osuszania powietrza, dzięki której zadbasz o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach. Utrzymująca się przez dłuższy czas zbyt wysoka wilgotność powietrza nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie użytkowników wnętrz, ale również może powodować rozdrażnienie i problemy z koncentracją, a nawet obniżać odporność.

Dodatkowo podwyższona wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Negatywnie oddziałuje to na samopoczucie i zdrowie człowieka, a także niszczy mienie i nadwyręża domowy budżet. Zagrzybione ściany i podłogi należy bowiem poddać renowacji, co kosztuje.

  1. Oczyszczanie powietrza. Klimatyzatory mogą być wyposażone w filtry, które usuwają z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak pyłki, smog, kurz czy też dym. Jeżeli szukasz urządzenia, które skutecznie upora się z drobnoustrojami chorobotwórczymi, alergenami i roztoczami, wybierz model z filtrem HEPA.
  2. Eliminacja brzydkich zapachów. To funkcja, którą zapewniają klimatyzatory wyposażone w filtry węglowe. Wychwytują one cząsteczki brzydkich zapachów i eliminują je. W efekcie możesz cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Co jeszcze zapewnia klimatyzacja? Pozostałe funkcje, które mogą okazać się niezwykle przydatne

Wraz z postępem technologicznym w dziedzinie projektowania klimatyzatorów dostępne na rynku urządzenia oferują rozliczne funkcje, które sprawiają, że korzystanie z nich jest nie tylko wygodniejsze, ale również efektywniejsze. Mowa tutaj o takich udoskonaleniach jak m.in.:

  • zdalne sterowanie – dzięki tej funkcji możesz zarządzać klimatyzacją z poziomu smartfona, a nawet smartwatcha. W efekcie nie musisz nawet wstawać z kanapy, aby podkręcić chłodzenie. Aplikacje mobilne zapewniają także możliwość monitorowania temperatury i wilgotności powietrza, co pozwala lepiej kontrolować panujący we wnętrzach mikroklimat i dostosowywać go do indywidualnych potrzeb i preferencji,
  • wymuszony obieg powietrza – to funkcja, dzięki której możesz skierować strumień powietrza w określonym kierunku. Pozwala ona dopasować kierunek chłodzenia (lub ogrzewania) do indywidualnych potrzeb,
  • inteligentne planowanie pracy – część klimatyzatorów jest wyposażona w funkcję inteligentnego planowania pracy, która pozwala tak zaprogramować urządzenie, aby uruchamiało się zgodnie z intencjami użytkownika, np. na pół godziny przed powrotem z pracy. Dzięki temu możesz dopasować klimatyzację do stylu życia.

Chociaż klimatyzacja jednoznacznie kojarzy się z chłodzeniem, może również pełnić inne funkcje, takie jak ogrzewanie czy też oczyszczanie powietrza. Czyni to z niej kompleksowy system, który zapewnia optymalny mikroklimat we wnętrzach. Nic więc dziwnego, że cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

źródło: Clima Polska klimatyzatory

Related posts

Jak właściwie oświetlić poddasze? – specjalistyczny poradnik

Fotowoltaika – na etapie budowy domu czy dopiero później?

Kanapa – metody czyszczenia