Motoryzacja

Jak zadbać o lakier i karoserię?

Warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie słoneczne, myjnie i inni kierowcy – wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do wyniszczenia lakieru samochodowego, co objawia się licznymi zarysowaniami i jego matowieniem. Wszystko to może wpłynąć na obniżenie walorów wizualnych naszego auta, a przy odsprzedaży znacząco obniża jego wartość i zniechęca potencjalnych nabywców.

Wielu kierowców szuka więc prostych sposobów na utrzymanie swojego wymarzonego pojazdu w stanie idealnym. Spora część z nich jest w stanie za tego typu zabiegi zapłacić nawet kilka tysięcy złotych zdając sobie sprawę, że w ten sposób zyska jeszcze więcej. Jak zatem dbać o karoserię i lakier swojego samochodu, aby lśnił on ciągle tak samo? Kilka wskazówek poniżej!

Polerowanie i chemia samochodowa

Podstawową formą zapewnienia ochrony lakierowi jest zastosowanie środków chemicznych w postaci past ochronnych i polerujących. Nie powinno się tych środków stosować zbyt często, bowiem wystarczy taki proces powtarzać raz na pół roku – najlepiej po i przed sezonem zimowym, kiedy samochód narażony jest na wilgoć, mróz i sól, którą posypuje się drogi. Jeśli nasze auto nie ma żadnych objawów korozji, ale posiada niewielkie zarysowania, dobrze jest też oddać je do profesjonalnego warsztatu w celu spolerowania rys i zadrapań. Proces ten przywróci też nasycenie koloru i nada karoserii dodatkowy połysk.

Malowanie

Starsze samochody cierpią niekiedy z powodu stłuczek i innych uszkodzeń mechanicznych, co w połączeniu z ogniskami korozji dyskwalifikuje je np. z rynku wtórnego i sprawia, że wyglądają po prostu źle. W takim przypadku należy zainwestować w profesjonalną lakiernię. Może nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale nowa warstwa lakieru pozwoli cieszyć się dobrym stanem blachy przez co najmniej 10 kolejnych lat (pod warunkiem, że odpowiednio o auto zaczniemy dbać).

Folie ochronne

W przypadku nowych, bądź prawie nowych samochodów, stosuje się folie ochronne. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które staje się wręcz modne wśród nabywców nowych aut. Istnieje tu wiele opcji. Można okleić samochód folią bezbarwną, co nie zmienia jego wyglądu, ale daje doskonałą ochronę przed wilgocią i wszelkiego rodzaju drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Drugą opcją jest okleina barwna, która pozwoli zmienić kolor całego lub części nadwozia. Warto pamiętać, że każdy rodzaj folii można zdemontować w dowolnym momencie bez uszczerbku na wyglądzie oryginalnego lakieru, dlatego te kilka tys. złotych zainwestowanych w ochronę auta, może zaowocować w nawet kilkanaście tys. złotych zysku przy ewentualnej odsprzedaży albo zwyczajnie – daje nam szanse zaoszczędzić na ewentualnych naprawach lakierniczych w przyszłości.

Related posts

Inteligentne tachografy – potrzebne czy niepotrzebne?

O samochodach słów kilka

Jakie akcesoria turystyczne powinny znaleźć się w kamperze?