Dom i ogród

Fotowoltaika – na etapie budowy domu czy dopiero później?

Instalacja fotowoltaiczna to jedno z rozwiązań pozwalające nam równocześnie zadbać o środowisko i obniżyć nasze rachunki za energię elektryczną. W miarę udoskonalania się form montażu i wydajności fotowoltaiki oraz ze względu na coraz większe zainteresowanie nią wśród prosumentów jest prawdopodobne, że panele fotowoltaiczne na dachach staną się bardzo częstym widokiem. Tym samym fotowoltaika dla domów jednorodzinnych może na stałe wpisać się krajobraz nie tylko wielkich miast, ale i mniejszych miejscowości.

Co to jest fotowoltaika i jak działa?  

Fotowoltaika to zespół urządzeń, które pozwalają na zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. Technologia w zakresie tworzenia ogniw fotowoltaicznych wciąż się rozwija, więc urządzenia stają się coraz bardziej wydajne. Instalacja składa się z paneli słonecznych, które pozwalają przetwarzać promieniowanie słoneczne na prąd dzięki zjawisku fotowoltaicznemu.  Przy pomocy specjalnego inwentera (falownika) prąd stały generowany przez panele zmienia się w prąd zmienny, czyli ten najbardziej potrzebny nam do codziennego życia.

Kiedy montować panele?

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych z pewnością z czasem stanie się coraz częściej występującą inwestycją. Zakładają to choćby analizy rządowe, zgodnie z którymi nawet 25% energii do 2050 roku ma pochodzić z energii słonecznej.

Wiele osób już dziś decyduje się na jej zamontowanie bezpośrednio podczas wznoszenia nowego budynku. Rozwiązanie to ma wiele zalet, pozwala bez przeszkód zainstalować panele słoneczne w taki sposób, aby ich działanie było jak najefektywniejsze. Nie oznacza to oczywiście, że z instalacji trzeba zrezygnować na starszym budynku. W tym przypadku bardzo istotne jest to, by moc fotowoltaiki ustalona została na podstawie dopasowania jej pod kątem naszych średnich rachunków za prąd – tak, by było wiadomo, ile prądu zwykle dostarczane jest do domu jednorodzinnego. Jeżeli natomiast decydujemy się na budowę domu połączoną z montażem fotowoltaiki wówczas obliczenia te prowadzone są przy oszacowaniu, jakie urządzenia elektryczne znajdą się w gospodarstwie.

Montaż paneli słonecznych na użytkowanym budynku daje nam jeszcze tę przewagę, że bardzo dobrze znamy warunki, które mogą zakłócać funkcjonowanie instalacji. Chodzi tu chociażby o czynniki atmosferyczne, stopień zacienienia terenu, estetykę przestrzeni. W wielu przypadkach nasze obserwacje mogą pomóc profesjonalistom w wykonaniu takiego projektu instalacji fotowoltaicznej, która najlepiej spełni swoje zadanie.

Podsumowanie

Fotowoltaika znacznie rozwinęła się na przestrzeni lat. W dobie rosnących rachunków za prąd jest to świetny sposób, by uniezależnić się od warunków dystrybutorów energii. Wiele osób decyduje się na montaż fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych już na etapie wznoszenia budynku, co pozwala na odpowiednie modyfikacje w projekcie. Ci, którzy decydują się na montaż paneli słonecznych na użytkowanym budynku, mogą jednak podzielić się obserwacjami na temat wielu czynników, które mogą wpływać na funkcjonowanie i efektywność fotowoltaiki.

Related posts

Kupno domu – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne sposoby wykańczania ścian zewnętrznych

Czym powinien charakteryzować się dobry silikon do marmuru?