Dom i ogród

Jak właściwie oświetlić poddasze? – specjalistyczny poradnik

Poddasze jest niezwykle klimatyczną, ale jednocześnie bardzo trudną do aranżacji przestrzenią. Decydując się na zagospodarowanie jej w celach użytkowych lub mieszkalnych, powinniśmy wziąć pod uwagę nietypową specyfikę takiego miejsca. Przykładowo możemy bowiem mieć do czynienia ze skosami, wysokimi stropami, ograniczoną ilością naturalnego światła i elementami konstrukcyjnymi (np. filary, belki stropowe), które nieco obniżają funkcjonalność pomieszczenia. Bardzo ważną kwestią przy tworzeniu takiego projektu aranżacyjnego jest dobranie oświetlenia zgodnie z kubaturą i przeznaczeniem danego wnętrza, które nie tylko zapewni wystarczającą ilość światła, ale stworzy również odpowiedni klimat.

Jakie trudności możemy napotkać podczas doboru oświetlenia?

Projekt oświetlenia poddasza warto rozpocząć od przeanalizowania warunków panujących w otoczeniu. Warto odpowiedzieć sobie na pytania typu: „Czy jest to miejsce, które będziemy adaptować na przestrzeń użytkową, czy może mamy do zagospodarowania nowo powstający obiekt?”. Czynniki tego typu będą miały bowiem wpływ na sposób rozmieszczenia instalacji elektrycznej. Kolejną kwestią jest to, czy na poddaszu występują skosy, czy wysokie stropy. W pierwszym przypadku nie sprawdzą się lampy wiszące i żyrandole, a w drugim warto rozważyć obniżenie sufitu i instalację szyn oświetleniowych. Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest planowane przeznaczenie pomieszczenia. Inne oświetlenie sprawdzi się bowiem w otwartej przestrzeni, a zupełnie odmienne we wnętrzu, w którym wydzielone są różne strefy użytkowe.

Jakie rodzaje lamp sprawdzą się najlepiej w roli głównego oświetlenia?
Jeżeli stoimy przed koniecznością wyboru oświetlenia do pomieszczenia z licznymi skosami, powinniśmy zrezygnować z długich, wiszących lamp i ciężkich, ozdobnych żyrandoli. Tego typu moduły zabiorą bowiem cenną przestrzeń, sprawią, że aranżacja będzie nieco przytłaczająca, a w dodatku będą niepraktyczne ze względu na duże ryzyko ich uszkodzenia. W takim przypadku dobrze sprawdzi się plafon sufitowy, który nie tylko równomiernie oświetli całą przestrzeń, ale będzie też zajmował niewiele miejsca. Ściśle przylegając do stropu, optycznie powiększy całe poddasze.

Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia ze skosami schodzącymi się ku środkowi lub wysokimi stropami, zastosowanie wiszących lamp będzie jak najbardziej uzasadnione. Wówczas bardzo przydatne mogą okazać się też szyny oświetleniowe, na których mogą zostać zamontowane różne źródła światła. Wspomniane systemy pozwalają na różne modyfikacje, gwarantując dużą elastyczność podczas montażu. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzach industrialnych, w otwartych przestrzeniach oraz jako subtelne uzupełnienie minimalistycznych aranżacji. Dzięki ich kompatybilności z tradycyjnymi lampami oraz nowoczesnymi systemami oświetlenia ledowego bez problemu będziemy mogli dopasować je do potrzeb danego projektu.

Doświetlenie trudno dostępnych miejsc
Planując rozmieszczenie oświetlenia i wybierając konkretne rodzaje lamp, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy cała przestrzeń zostanie równomiernie doświetlona. W roli punktowego oświetlenia dobrze sprawdzą się kinkiety, pozwalające na sterowanie kierunkiem i natężeniem strumienia światła. Zapewne odpowiednie będą też reflektory sufitowe i ścienne oraz taśmy LED.

Poddasze nie jest łatwym pomieszczeniem w kontekście aranżacji i doboru oświetlenia. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rozwiązań, które pozwolą optymalnie zaplanować główne oświetlenie oraz dodatkowe źródła światła.

Related posts

Schody spiralne – w jakich stylach aranżacyjnych się odnajdą?

Jakie obowiązki i prawa ma osoba sprawująca nadzór budowlany?

Domki mobilne – fakty i mity