Zdrowie

Czy istnieje metoda leczenia szumów usznych?

Szumy uszne to niezwykle uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość, która na szczęście nie jest objawem poważnej choroby. Zdarza się, że po pewnym czasie samoistnie zanikają. Co jednak robić w sytuacji, gdy szumy i gwizdy w uszach nie przemijają, a wręcz się nasilają? Najważniejszym krokiem jest oczywiście wizyta u laryngologa w celu ustalenia przyczyny problemu, a następnie wdrożenie stosownej terapii. Czy istnieje metoda, która pozwala na całkowite wyleczenie szumów usznych?

Metody terapii w łagodzeniu szumów usznych

Na wstępie warto zaznaczyć, że dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody na całkowite wyleczenie szumów usznych. Dostępne są jednak rozwiązania, które skutecznie je łagodzą. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas i dobór odpowiedniej formy terapii. Do najlepszych sposobów walki z szumami usznymi zaliczyć możemy terapię dźwiękiem oraz nowoczesne aparaty z generatorem szumów.

Terapia dźwiękiem znana jest również pod nazwą terapii akustycznej. Podczas leczenia wytwarza się delikatny hasał w tle, który następnie przesyłany jest do specjalnego urządzenia przenośnego lub umieszczonego na szafce nocnej. W terapii dźwiękiem nie chodzi o pozbycie się szumów, a o oswojenie się z nimi przez osobę dotkniętą problemem. Dzięki temu możliwe jest lepsze radzenie sobie z uciążliwymi dźwiękami. Terapia akustyczna to sprawdzony sposób na znieczulenie ludzi wobec brzęczenia, dzwonienia i szumienia w uszach.

Aparaty z generatorem szumów to z innowacyjne urządzenia, które wykorzystywane są w celu zamaskowania szumów i innych nieprzyjemnych dźwięków. Dedykowane są przede wszystkim dla osób, które nie skarżą się na znaczne ubytki w słuchu.

Aparaty z generatorem szumów. Jak działają?

Rozproszenie uwagi jest najczęściej rekomendowaną metodą walki z szumami usznymi. Szczególnie uciążliwe są zmiany natężenia szumów, które często bywają nie do zniesienia. W takich sytuacjach mózg człowieka robi co w jego mocy, aby skierować uwagę na odczuwany dyskomfort. Mózg można jednak skutecznie oszukać i właśnie na tym fakcie bazują aparaty z generatorem szumów. Wytwarzają one bowiem dźwięki maskujące szumy, dzięki czemu osoba dotknięta problemem może konsekwentnie przyzwyczajać się do występowania uciążliwego brzęczenia. Co ważne, innowacyjne technologie umożliwiają dopasowanie konkretnego urządzenia do danego rodzaju szumów usznych, na które skarży się pacjent.

Warto dodać, że aparaty na szumy uszne najlepiej jest nosić na obu uszach. Najważniejsze, aby dla odwrócenia uwagi zaangażować możliwie najwięcej zmysłów. Ponadto nasilenie dźwięków maskujących powinno być mniejsze niż głośność szumów usznych. Taki sposób nazywany jest maskowaniem częściowym i jest o wiele bardziej skuteczne niż całkowite zagłuszanie niepożądanych dźwięków.

Podejmując walkę z szumami w uszach, warto pamiętać, że to bardzo długotrwały proces, który konsekwentnie przybliża pacjenta do znacznej poprawy sytuacji. Kluczowa jest tutaj zatem cierpliwość i wytrwałość.

Related posts

Dofinansowanie do aparatu słuchowego – aktualne informacje

Urządzenie ENF Beauty – czy warto je wykorzystać?

Efekt liftingu i wygładzenia, czyli rybi kolagen w pielęgnacji skóry twarzy