Motoryzacja

Jakie akcesoria turystyczne powinny znaleźć się w kamperze?

Niezbędne akcesoria do kampera

Wybierając się na wakacje kamperem trzeba pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą najpotrzebniejsze akcesoria turystyczne. Jednym z najważniejszych sprzętów, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego kampera jest lodówka. Tradycyjne chłodziarki używane w domach posiadają wbudowaną sprężarkę, która umożliwia przepływ czynnika chłodzącego. Chociaż chłodziarki sprężarkowe charakteryzują się dobrą wydajnością, mają jedną zasadniczą wadę, a mianowicie duże gabaryty. Z tego powodu w pojazdach typu kamper stosuje się zazwyczaj lodówki absorpcyjne. Lodówka absorpcyjna to urządzenie, które do działania wykorzystuje tzw. sprężarkę chemiczną, która wymusza przepływ czynnika chłodzącego przez układ. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania chłodziarki absorpcyjne posiadają dobrą wydajność i niewielkie rozmiary.

Innym sprzętem, którego nie może zabraknąć podczas wyprawy turystycznej amperem, jest toaleta. Nowe modele kamperów czy przyczep kempingowych posiadają fabrycznie wbudowane toalety. Niestety nie każdego stać na zakup nowego pojazdu turystycznego, dlatego musi poszukać innego, alternatywnego rozwiązania. Rozwiązaniem tym może być toaleta kasetowa. Obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów tego typu urządzeń, różniących się między sobą wyglądem zewnętrznym i dostępnymi funkcjonalnościami. Wszystkie one jednak oparte są na tej samej zasadzie, zgodnie z którą fekalia trafiają do szczelnej kasety, którą po wypełnieniu można w łatwy sposób wyjąć i opróżnić. Nowoczesne toalety do kampera to estetyczne i higieniczne sprzęty wysokiej klasy, wyposażone w systemy spłukiwania i zbiorniki na środki chemiczne neutralizujące nieprzyjemne zapachy.

Dodatkowe akcesoria, które warto mieć

Decydując się na wyprawę kamperem należy liczyć się z tym, że w słoneczne i upalne dni, w jego wnętrzu może panować bardzo wysoka temperatura. Osoby, które pragną znacząco ponieść sobie komfort podróżowania i przebywania w kamperze, powinny pomyśleć o zaopatrzeniu się w system klimatyzacji. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów klimatyzatorów. Do niedawna największą popularnością cieszył się klimatyzator dachowy. Urządzenie to montowane jest w oknie dachowym kampera. Jego podstawową zaletą jest to, że działa w oparciu o prawa fizyki, zgodnie z którymi zimne powietrze zawsze opada na dół. Dzięki temu, że schłodzone powietrze samoistnie rozchodzi się po wnętrzu auta, nie ma potrzeby jego rozprowadzania. To ważne, ponieważ w ten sposób można oszczędzić energię elektryczną, która w kamperach dostępna jest w sposób ograniczony.  Jeśli chodzi o klimatyzator popławkowy, to może on być podłączony do kanałów powietrznych kampera. Tego typu urządzenia montowane są zazwyczaj w wolnym schowku bagażowym. Dzięki dźwiękoszczelnej obudowie ich działanie jest praktycznie niesłyszalne dla użytkowników. Decydując się na taki sprzęt, należy jednak pamiętać o tym, że wymuszenie przepływu zimnego powietrza przez kratki wentylacyjne wymaga zastosowania silnika, który będzie powodował większe zużycie energii. W zamian uzyskuje się większy komfort i łatwiejszą kontrolę przepływu chłodnego powietrza.

Dla wszystkich miłośników smażonych kiełbasek, karkówki czy warzyw wśród akcesoriów, które powinny znaleźć się w kamperze, nie może zabraknąć grilla. Najbardziej funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem będzie przenośny grill gazowy. Urządzenie takie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu, że źródłem zasilania jest gaz, będący obowiązkowym elementem wyposażenia każdego kampera, nie trzeba zabierać ze sobą węgla czy rozpałki, oszczędzając w ten sposób sporo cennego miejsca. Zaletą tego typu sprzętu jest także to, że korzystać z niego można w dowolnych warunkach atmosferycznych, nawet podczas wiatru czy dużej wilgotności. W kamperach najlepiej sprawdzają się grille składane, które po złożeniu mają kompaktowe rozmiary.

Related posts

Czy opłaca się ukończyć kurs operatora wózków widłowych?

Taxi Warszawa – jak nie dać się oszukać?

Geometria do kół – na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy zakupie?