Budownictwo

Kilka wskazówek na co zwrócić uwagę odbierając od developera mieszkanie

Odbiór mieszkania to moment, na który niecierpliwie czeka każdy klient firm deweloperskich. Jednak, jeżeli nie mamy podstaw wiedzy budowlanej w tym zakresie, najlepiej nowe mieszkanie odbierać w towarzystwie inspektora budowlanego. Jego doświadczenie pozwoli wyłapać możliwie jak najwięcej niedoróbek. Przy odrobinie szczęścia będą to jedynie drobiazgi, które deweloper z łatwością usunie. Jeżeli inspektor zauważy poważne wady znacząco obniżające walory użytkowe mieszkania być może trzeba będzie rozważyć rezygnację z zakupu.

Poniżej kilka rad jak przygotować się do odbioru

Przede wszystkim unikajmy odbiorów wieczorem albo wczesnym rankiem. W lokalach w stanie deweloperskim nie ma światła więc trudno wówczas ocenić jakości wykonania tynków czy równości kątów. Odbiór techniczny mieszkania wymaga przede wszystkim czasu, cierpliwości oraz światła dziennego i czasu. Na odbiór koniecznie zabierzmy projekt z opisem wykończenia i wyposażenia. Warto umówić się na odbiór jednocześnie z przyszłymi sąsiadami i sprawdzić izolację akustyczną ścian pomiędzy lokalami. Zgodnie z polskimi normami ściany takie muszą bowiem spełniać parametry izolacyjności akustycznej, a więc nie powinniśmy słyszeć sąsiadów.

Dalmierzem laserowym lub metrówką należy także zmierzyć wymiary wszystkich wnętrz. Nie powinny się one różnić od projektu budowlanego o więcej niż 3%. Jeżeli różnice są większe należy zażądać wyjaśnienia przyczyn popartych dokumentacją wykonawczą. Odbiór mieszkania powinien odbywać za dnia także ze względu na prawidłową ocenę jakości wykonania ścian i tynków. Te ostatnie mają być gładkie, równe, nie posiadać pęknięć ani rys. Szczególnie starannie należy zbadać miejsca łączenia ścian z podłogą – kąty mają być proste a ściany trzymać pion – przyda się zatem kątownik i poziomica. Korzystając z poziomicy należy też metodycznie sprawdzić podłogi. Różnica poziomów w całym pomieszczeniu musi być mniejsza niż 5 mm. Większe odchylenia należy odnotować w protokole odbioru jako usterkę domagając się jej usunięcia. Spękana i krusząca się wylewka to znak, że został nieprawidłowo wykonany. Kolejne elementy mieszkania wymagające kontroli to okna i drzwi. Muszą lekko pracować oraz nie zamykać się lub otwierać samoistnie. Jeżeli jest inaczej z pewnością nie zostały prawidłowo zamontowane.

Warto skontrolować, czy instalacja została wykonana zgodne z projektem. Sprawdzamy więc, czy zgadza się liczba kratek wentylacyjnych, jak również czy są odpływy dla pralki i zmywarki, a wyprowadzenia zaworów i odpływów do podłączenia wanny i umywalek wykonano w odpowiednich miejscach. Miernikiem elektrycznym sprawdzamy czy w kontaktach jest prąd, zaś w przypadku instalacji c.o. liczymy grzejniki i sprawdzamy, czy są zgodne z projektem, a nie zamienione na tańsze zamienniki

Nie zapomnijmy skontrolować w podobny sposób balkonu lub tarasu, jeżeli nasze przyszłe mieszkanie je posiada.

Ochroni nas rękojmia

W praktyce rzadko udaje się wyłapać wszystkie wpadki dewelopera w trakcie odbioru. Jednak każdą znalezioną usterkę bezwzględnie wpisujmy do protokołu odbioru i żądajmy jej usunięcia. Mieszkanie to zbyt cenny towar, by zadowalać się byle czym. Ponadto pamiętajmy, że nawet jeśli przeoczymy jakąś usterkę przepisy o rękojmi i gwarancji w tym przypadku zapewniają nabywcy trzyletni okres ochrony liczony od dnia odbioru lokalu.

Related posts

Jakie utrudnienia stawiają inwestorom programy ochrony środowiska?

Ocieplasz dom? Zobacz co powinieneś wiedzieć!

Jak głęboko należy ocieplać i izolować fundamenty?