Biznes

Kontenery — rodzaje i zastosowanie

Kontenery są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, magazynowej, handlowej i gospodarki odpadami. W zależności od zastosowania pełnią rolę kontenerów biurowych, magazynowych, sanitarnych czy kontenerów na odpady. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i gdzie są wykorzystywane? Sprawdź, czy możesz je wykorzystać w swojej firmie. 

Zalety wykorzystania kontenerów

Kontenery mogą być wykorzystywane w zasadzie w każdym miejscu. Nie wymagają specjalnego przygotowania powierzchni — ważne, żeby był ona w miarę równa i utwardzona. Można z nich tworzyć dowolne konstrukcje — zarówno w pionie, jak i poziomie. W efekcie można uzyskać dowolną bryłę o dowolnej powierzchni i liczbie kondygnacji. Tworzenie dowolnych obiektów umożliwia konstrukcja kontenerów, która dzięki zastosowaniu odpowiednich wzmocnień jest bardzo wytrzymała na przeciążenia. 

Co więcej, już 1 kontener może pełnić funkcję biura czy sklepu. Na miejsce docelowe dostarczane są gotowe kontenery, które po podłączeniu do instalacji energetycznej są gotowe od pełnienia swoich funkcji. W ten sposób w jeden dzień można zorganizować miejsce pracy biura czy sklepu. To wygodne i tanie rozwiązanie. 

Co więcej, kontenery są obiektami niezwiązanymi z ziemią, więc nie ma potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Ich wytrzymała konstrukcja pozwala na przenoszenie obiektu. W efekcie lokalizację biura można dowolnie zmieniać — na przykład po zakończonej budowie biuro można przetransportować na inny plac budowy. Warto dodać, że transport kontenerów możliwy jest dzięki zastosowaniu hydraulicznych dźwigów samochodowych. HDS, dzięki zamontowanemu na naczepie dźwigowi z łatwością załadują, przewiozą i rozładują kontener we wskazanym miejscu. Taki kontener można także sprzedaż, kiedy przestał być już potrzebny. 

Co ważne, zastosowane kontenerów jest niezwykle szerokie. Po odpowiednim wyposażeniu mogą one pełnić funkcję biura, sklepu, magazynu, sanitariatu. Najprostsze modele zazwyczaj pełnią funkcję kontenerów na odpady. 

Biuro w kontenerze

Kontenery biurowe są jednymi z najczęściej spotykanych sposobów na wykorzystanie kontenerów. Zaletą tego rozwiązania jest funkcja “plug&play”, dzięki której takie mobilne biuro po połączeniu do sieci energetycznej można od razu użytkować. 

Kontenery biurowe wymagają odpowiedniego wyposażenia. Muszą posiadać drzwi i okna. Są także wyposażone w wewnętrzną instalację elektryczną, która umożliwia podłączenie oświetlenia, sprzętu biurowego (np. komputerów) oraz ogrzewania. Wyposażone są również w wentylację mechaniczną. Dodatkowo można je wyposażyć w system klimatyzacyjny. Kontenery takie z reguły posiadają również przystosowaną do wymogów biurowych wykładzinę podłogową oraz ściany. W efekcie wystarczy do takiego kontenera wprowadzić meble biurowe i sprzęt, aby działalność biura mogła zostać rozpoczęta. 

Kontenery biurowe zazwyczaj wykorzystywane są w budownictwie. Pełnią rolę biura przy placu budowy. Jednakże mogą być również wykorzystane w innych branżach jako biura stacjonarne czy sklepy.

Kontenery magazynowe i sanitarne

Inną formą kontenerów są kontenery sanitarne i magazynowe. De facto ich funkcję determinuje wyposażenie zamontowane wewnątrz kontenera. Podobnie, jak kontenery biurowe także te magazynowe czy sanitarne są skalowalne i za ich pomocą można tworzyć większe obiekty. 

Najprostszą form takich kontenerów są te z funkcją magazynową. Muszą one posiadać jedynie drzwi wejściowe i oświetlenie. W przypadku kontenerów sanitarnych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ten typ kontenerów wymaga nie tylko instalacji elektrycznej i prawnej wentylacji, ale również instalacji wodnej i kanalizacyjnej, która dostarczy wodę i odbierze ścieki. Kontenery sanitarne mogą zapewniać pełne zaplecze sanitarne — od toalet, po natryski i umywalki. W ten sposób może zaspokoić potrzeby sanitarne pracowników budowy, uczestników imprez masowych czy klientów pól namiotowych i kempingowych. 

Kontenery na odpady

Najprostszą formą kontenerów są kontenery na odpady. Solidna konstrukcja i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że sprawdzają się one do magazynowania wszelkiego typu odpadów — także tych ciężkich i problematycznych typu gruz, odpady pobudowlane, szkło itp. Warto jednak zaznaczyć, że kontenery na odpady wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest gromadzenie dużej ilości śmieci. Z powodzeniem wykorzystywane są na budowach, cmentarzach, przy ogródkach działkowych itp. Mogą być także wykorzystywane w do gromadzenia odpadów organicznych podczas prac porządkowych w parkach i ogrodach.

Related posts

Spedycja lotnicza – sposób na szybki przewóz towarów

Kategorie obuwia roboczego – jaki produkt wybrać, uwzględniając właściwości ochronne?

Jak operaty wodnoprawne wpływają na procesy decyzyjne i inwestycyjne w sektorze wodnym?