Dom i ogród

Kołdry wełniane, kto szczególnie powinien z nich korzystać?

Obecnie rynek bielizny pościelowej jest zalewany przez tkaniny sztuczne. Producenci reklamują kołdry wykonane z syntetyków, które są dużo tańsze. Nie warto jednak zwracać uwagi na aspekt drugorzędny, jakim jest cena. Należy przywiązać uwagę do najważniejszego zagadnienia, czyli do właściwości materiału. W tym wypadku kołdry wykonane z materiałów naturalnych (np. wełny) biją na głowę syntetyczne odpowiedniki. Przykładem są kołdry wełniane, które są o wiele bardziej przyjaznym produktem aniżeli wyroby sztuczne.

Materiał przyjazny dla skóry

Za ogromną zaletę wełny należy uznać fakt, iż jest ona o wiele łagodniejsza dla skóry wrażliwej aniżeli materiały sztuczne. Wyjąwszy osoby na nią uczulone, kontakt skóry z wełną nie powoduje reakcji alergicznych, co może się zdarzyć w wypadku styczności z tkaninami syntetycznymi. Korzystanie z naturalnej kołdry jest więc o wiele bardziej korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ma to tym większe znaczenie dla kupującego, ponieważ opisywany wyrób ma za zadanie zapewnić użytkownikowi spokojny sen. Byłoby to niemożliwe, gdyby posiadacz kołdry odczuwał ciągły dyskomfort spowodowany podrażnieniem naskórka.

Odpowiednia regulacja temperatury

Wełna z racji tego, że jest materiałem naturalnym, przepuszcza powietrze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kołder, które przecież całą swoją powierzchnią stykają się z ludzkim ciałem. Zachowanie cyrkulacji powietrza nie pozwala na przegrzewanie skóry. Z drugiej strony, kołdra ma tendencje do zatrzymywania ciepłoty ciała, więc nie dopuści do jego wychłodzenia się. Dzięki temu kołdra wełniana jest idealna zarówno na gorące letnie noce, jak i na chłodne zimowe wieczory. Pod tym względem jest o wiele lepsza od syntetycznych produktów, które nie przepuszczają powietrza i wykazują tendencję do przyjmowania temperatury otoczenia. Dlatego wyroby sztuczne nagrzewają ciało śpiącego w lecie, zaś wychładzają je w zimie.

Wieloletnia trwałość

Wełna jest przede wszystkim kojarzona ze swoją trwałością. Jej mocna struktura sprawia, że może być ona używana przez wiele lat, zaś jej włókna nie ulegną zerwaniu czy przetarciu. Inaczej jest w przypadku tkanin syntetycznych, których włókna nie są tak silne i rozciągają się oraz pękają pod wpływem częstego użytkowania kołdry. To prowadzi do szybkiego zużycia produktów sztucznych. Warto również wspomnieć, iż wełna może być prana w rozmaitych środkach piorących ze względu na swoją wytrzymałość. Mocne włókna wytrzymają pranie w wysokich temperaturach, jeśli zachodzi konieczność usunięcia uciążliwych plam. Tego samego nie można powiedzieć o wyrobach sztucznych, dla których pranie w wysokiej temperaturze lub w zbyt mocnym płynie może być niebezpiecznym obciążeniem. Ich włókna rwą się i rozciągają, przyspieszając degradację materiału.

Kto powinien korzystać z kołder wełnianych?

Kołdry wełniane są odpowiednie dla osób, które są uczulone na składniki zawarte w materiałach syntetycznych (np. w poliestrze lub w nylonie). Ponadto ze względu na swoje właściwości termiczne wełniane kołderki są świetnym produktem dla małych dzieci, dla których zachowanie odpowiedniego komfortu temperaturowego jest bardzo ważne. Podatność wełny na pranie w wysokich temperaturach pozwala na wykorzystanie wykonanych z niej kołder w przypadku osób obłożnie chorych i na stałe przykutych do łóżka. Można z nich spierać poważne zabrudzenia bez obaw o zniszczenie materiału. Dbają również o komfort termiczny chorego, który jest bardzo ważny w kuracji. Pranie w bardzo gorącej wodzie umożliwia ponadto wysterylizowanie kołdry. Ma to duże znaczenie w przypadku ludzi z obniżoną odpornością – chorych, osób starszych i dzieci. Ponadto w jej posiadanie powinien wejść każdy, kto ceni sobie naturalność, trwałość i komfort.

Inspiracja: diuna24.pl – kołdry wełniane Paradies

Related posts

Jakie dodatkowe funkcje może pełnić grzejnik?

Schody spiralne – w jakich stylach aranżacyjnych się odnajdą?

Wpływ odświeżonych dywanów na ogólny wygląd i atmosferę pomieszczeń