Biznes Zdrowie

Maski przeciwpyłowe i ich znaczenie w skutecznej ochronie dróg oddechowych pracowników

Pracodawca od momentu zatrudnienia pracownika, staje się odpowiedzialny za jego zdrowie i życie – zarówno na terenie zakładu pracy, jak i w drodze do i z pracy. W skład tej odpowiedzialności wchodzi również zapewnienie materiałów niezbędnych do tego, by wykonywana praca była zarówno efektywna, jak i bezpieczna. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie prace wykonywane są przy dużym zapyleniu powietrza i niezbędne jest zastosowanie masek przeciwpyłowych.

Znaczenie stosowania masek przeciwpyłowych

Można się zastanawiać czy maski przeciwpyłowe rzeczywiście są niezbędne i mogą mieć realny wpływ na zabezpieczenie zdrowia i życia człowieka. Jak potocznie określa się – przecież kaszel to nic wielkiego. Jednak nie każdy myśli o dalekosiężnych skutkach zaniedbywania stosowania masek przeciwpyłowych. O ile zaniechanie w stosowaniu kasków czy zabezpieczeń podczas pracy na wysokości, w razie wypadku ma skutki natychmiastowe, o tyle nie stosowanie masek przeciwpyłowych może odbić się na zdrowiu po znacznie dłuższym czasie.

Niebezpieczeństwo jakim są pyły zawieszone we wdychanym powietrzu jest niemal zupełnie niewidoczne. Dlatego też niejednokrotnie zarówno pracownicy, jak i pracodawca nie mają świadomości, że w ich miejscu pracy maski przeciwpyłowe są niezbędne. W ewidentnie zapylonym środowisku nie ma jednak wątpliwości co do konieczności stosowania masek przeciwpyłowych w celu zabezpieczenia płuc i całych dróg oddechowych. Pracownicy przebywający bez odpowiedniego zabezpieczenia w mocno zapylonym środowisku narażeni są na takie schorzenia, jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, alergiczne zapalenie płuc, astma, byreloza, a w przypadku kontaktu z pyłami rakotwórczymi, także nowotwory układu oddechowego- płuc, oskrzeli, krtani, języka, czy gardła.

Skutki niestosowania masek przeciwpyłowych

Płuca są narządem szczególnie delikatnym i potrzebującym znacznie więcej czasu na regenerację. Bywa, że w sytuacjach poważnego uszkodzenia regeneracja ta jest nawet  niemożliwa. Dlatego też ochrona zarówno płuc, jak i dróg oddechowych, jest tak ważna. U osób, które w pracy zawodowej miały styczność ze szkodliwymi pyłami, najczęściej spotykanym schorzeniem jest pylica płuc. Jest ona bardzo dokuczliwa i niebezpieczna. Jednak spośród wszystkich chorób zawodowych w obrębie dróg oddechowych, pylica wydaje się najmniej groźna. Inne schorzenia jakie mogą zostać wywołane wdychaniem pyłów, a o których wspomniano już wcześniej, to na przykład ostre i przewlekłe stany zapalne płuc, obrzęk płuc, astma oskrzelowa, alergie, a coraz częściej także rozedma płuc, nowotwory płuc, krtani, nosa i zatok przynosowych.

Dobór odpowiedniej maski przeciwpyłowej

Aby maski przeciwpyłowe były skuteczne, powinny być odpowiednio i z należytą starannością dobrane. Kupowanie maski przeciwpyłowej na „chybił trafił” nie ma najmniejszego sensu, gdyż wtedy nie będzie ona mogła spełniać swojej funkcji. Przede wszystkim należy sprawdzić poziom zapylenia powietrza i mieć świadomość jakie pyły mogą się w nim unosić. To pomoże wybrać odpowiednią klasę zabezpieczenia maski przeciwpyłowej. Klasy bezpieczeństwa oznaczone są symbolami P1, P2 oraz P3.

Maska przeciwpyłowa powinna być także wygodna dla pracownika tak, aby mu nie przeszkadzała ani nie uprzykrzała pracy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wygodę oddychania w masce przeciwpyłowej. Na co dzień zupełnie nie zwracamy uwagi na każdy wdech i wydech, który wykonujemy, gdyż jest to absolutnie naturalne. Jednak źle dobrana maska przeciwpyłowa może sprawić, że każdy oddech będzie kłopotliwy i męczący. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanymi oporami oddychania. Jeśli tak jest, to oznacza, że maska przeciwpyłowa jest nieodpowiednio dobrana i należy ją jak najszybciej zmienić. Taka sytuacja stwarza również zagrożenie, że maska zostanie nieumyślnie poluzowana, a tym samym wszystkie groźne pyły i dostaną się do dróg oddechowych.

Oprócz występowania oporów oddychania powinno się wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, czas jej trwania, a tym samym czas, kiedy pracownik pozostaje w zapylonym środowisku. Nie bez znaczenia pozostaje również intensywność pracy, czyli występowanie wzmożonego wysiłku fizycznego, ponieważ podczas niego wzrasta zapotrzebowanie na tlen.

Źródło: Glovex.com.pl – Odzież ochronna

Related posts

System kaucyjny – czym jest i od kiedy będzie obowiązywał?

Monety bulionowe i złoto inwestycyjne dostępne on-line

Aromatyzacja pomieszczeń to nie tylko ładny zapach. To również zwiększone zyski ze sprzedaży