Zdrowie

Fluoryzacja zębów – czy jest skuteczna?

Fluoryzacja zębów to jeden z zabiegów, którego zadaniem jest wysycenie szkliwa zębów fluorem. Polecana jest zarówno osobom dorosłym oraz dzieciom i jest jedną z podstawowych czynności profilaktycznych w gabinetach stomatologicznych. Warto sprawdzić jak wygląda proces fluoryzacji zębów, czy jest skuteczny i kto może z niego skorzystać.

Czym jest fluoryzacja i jak wygląda zabieg?

Fluoryzacja to zabieg stomatologiczny który ma pomóc w zabezpieczeniu szkliwa zębów przed próchnicą. W trakcie zabiegu zęby pokrywane są preparatami, które są bogate we fluor. Do przeprowadzenia takich zabiegów można wykorzystywać zarówno specjalne lakiery, pasty, żele oraz pianki, a stomatolodzy mają swoje ulubione metody. Przed zabiegiem można zweryfikować, którą metodą będzie on przeprowadzany oraz jak wygląda cała procedura. Fluoryzacja zębów to zabieg kontaktowy w ramach którego uzębienie ma kontakt z preparatem. Stomatolog nakłada wybrany preparat bezpośrednio na powierzchnię zębów. Dodatkowo efekty fluoryzacji mogą zostać wzmocnione odpowiednią suplementacją, która wcześniej powinna być każdorazowo konsultowana z prowadzącym stomatologiem.

Czy fluoryzacja jest skuteczna?

Fluoryzacja to skuteczny zabieg nasycenia szkliwa fluorem, który stosuje się najczęściej u dzieci, jednak z powodzeniem może być częścią profilaktyki również u osób starszych. Zastosowanie preparatu z fluorem to skuteczna bariera ochronna dla szkliwa, które zabezpieczone jest przez działaniem bakterii i próchnicą. Bardzo narażone na nie są między innymi zęby mleczne oraz młode zęby u dzieci. Wśród dobroczynnych właściwości działania fluoru wskazuje się między innymi wzrost tempa remineralizacji szkliwa, zahamowanie lub ograniczenie jego demineralizacji oraz zwalczanie szkodliwych dla zębów bakterii. Zabiegi fluoryzacji zębów są w stanie również skutecznie pomóc osobom dorosłym w ich walce z narastającą próchnicą oraz powikłaniami, do których może ona doprowadzić. Przyjmuje się, że zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzany co około pół roku, aby zapewnić większe zabezpieczenie uzębienia oraz wysoką skuteczność działania preparatów. To jeden z częstych zabiegów, które stosuje się w zakresie pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej.

Kto powinien skorzystać z zabiegów fluoryzacji?

Tak naprawdę zabiegi fluoryzacji należą do prostych i nieinwazyjnych zabiegów, jeżeli chodzi o tkanki głębokie. W związku z tym nie ma konkretnych przeciwwskazań do stosowania zabiegu zarówno wśród dzieci oraz osób dorosłych. Na zabiegi fluoryzacji zębów powinny uważać przede wszystkim osoby, które zgłaszały do tej pory objawy zatrucia organizmu fluorem lub są uczulone na stosowane w procesie fluoryzacji preparaty. Te profilaktyczne zabiegi stomatologiczne bardzo często stosowane są u dzieci, w tym również w przedszkolach i w klasach wczesnoszkolnych. W takich placówkach za przeprowadzenie zabiegu odpowiada stomatolog lub higienistka. Fluoryzacja rekomendowana jest zarówno dzieciom w trakcie ich dorastania, przy zębach mlecznych oraz młodych zębach, a także osobom dorosłym, które chcą się uchronić przed szkodliwym działaniem bakterii i nawracającą próchnicą. To sprawia, że zabieg fluoryzacji z powodzeniem można rekomendować praktycznie każdemu.

Related posts

Jakie usługi warto włączyć do swojego gabinetu stomatologicznego?

Cierpisz na dentofobię? Jakie rozwiązania pomogą Ci pokonać lęk przed dentystą?

Higiena w gastronomii