Zdrowie

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przyczyny

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Odcinek lędźwiowy należy do najbardziej przeciążanych podczas wykonywania fizycznych czynności (np. podnoszenie ciężarów). Również długotrwałe przebywanie w niewłaściwej pozycji wywołuje nieprawidłowy rozkład napięcia w mięśniach przykręgosłupowych. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane również innymi czynnikami. Pomóc może odpowiednia rehabilitacja.  Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?

Rwa kulszowa to częsta przyczyna bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Częstą przyczyną bólu lędźwiowego jest rwa kulszowa. Przypadłość to grupa objawów, związanych z uciskiem kręgów na korzenie nerwu kulszowego. Jedną z głównych przyczyn rozwoju rwy kulszowej jest zwyrodnienie kręgosłupa. Proces ten przyspiesza przewlekły stres oraz niewłaściwa pozycja ciała, np. podczas pracy przy biurku, oglądania telewizji czy pracy fizycznej. Nieprawidłowo ułożone kręgi wywierają ucisk na korzenie nerwu kulszowego. Czasami ból jest również związany ze stanem zapalnym, wywołanym infekcją. Głównym objawem rwy kulszowej jest ból w dolnej części pleców. Zwykle promieniuje do pośladków, grzbietu łydki lub stóp. Najczęściej dotyczy jednej kończyny, choć zdarza się, że występuje obustronnie. Może również wystąpić drętwienie i utrata czucia w różnych częściach kończyn. Diagnozę rwy kulszowej stawia lekarz na podstawie badania klinicznego i badań obrazowych. W dalszym etapie leczenia pomocna jest rehabilitacja. Zabiegi zmniejszają ucisk na nerw kulszowy, wspomagają regenerację tkanek i leczenie stanu zapalnego. Dzięki temu niwelują ból.

Przepuklina lędźwiowa wywołuje ból kręgosłupa

Podczas tego procesu wybrzusza się jądro miażdżyste krążka międzykręgowego. To powoduje ucisk i podrażnienie korzenia nerwu kulszowego, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Potocznie przepuklina określana jest również jako wypadnięcie dysku. Powoduje ból krzyża, który może mieć różny charakter i intensywność: rwący, ostry lub kłujący. Zwykle promieniuje do kończyn dolnych, po jednej stronie. Stan pogarsza się podczas długotrwałego siedzenia, stania, a nawet leżenia. Czasami może powodować mrowienie i drętwienie kończyn dolnych. Często pacjenci odczuwają paraliżujący ból podczas wstawania z pozycji siedzącej lub podnoszenia ciężarów, np. toreb z zakupami. W takich przypadkach doraźnie pomagają leki przeciwbólowe. W celu usunięcia przyczyny stosowana jest operacja, podczas której zostają usunięcie zdeformowane części krążka międzykręgowego, uciskające na nerw kulszowy. Kluczową rolę po zabiegu odgrywa rehabilitacja. Odpowiednie techniki zapobiegają powstawaniu zrostów, zwiększają elastyczność oraz siłę mięśni odpowiadających za utrzymanie kręgów na właściwym miejscu.

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wywołany zmianami w obrębie kręgosłupa. Stres, nieprawidłowa postawa ciała oraz proces starzenia to czynniki, które wpływają na dolegliwości bólowe. Ważna jest diagnoza lekarska, leczenie oraz rehabilitacja. Im prędzej rozpoczęte zabiegi, tym większe szanse na uniknięcie operacji. A jeśli już do niej dojdzie, to konieczna jest rehabilitacja, która zapobiega zrostom tkanek oraz przywraca ich elastyczność.

Related posts

Co to jest żylne owrzodzenie podudzi?

Na czym polega zabieg wstecznego uzupełnienia kanałów?

USG Dopplera tętnic kończyn dolnych – przy nieustającym bólu nóg