Life Style

Jak samodzielnie ćwiczyć angielską wymowę? – poradnik

Opanowanie poprawnej wymowy, właściwego akcentu oraz zdolności do prowadzenia płynnej rozmowy to kluczowe umiejętności w procesie nauki angielskiego. Nie zawsze mamy jednak możliwość prowadzenia konwersacji w obcym języku. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nauka języka angielskiego może być realizowana samodzielnie. Oczywiście należy podkreślić, że nic nie zastąpi pełnowymiarowego kursu w szkole językowe.

Nauka całych wyrażeń

Jednym z najczęściej spotykanych problemów utrudniających bezstresowe konwersacje po angielsku jest tzw. blokada psychiczna. Zazwyczaj wynika ona z braku wiary we własne umiejętności oraz obawy przed publiczną kompromitacją. W takim przypadku, nawet gdy w danej chwili nie mamy partnera do rozmowy, możemy na własną rękę zadbać o poszerzenie swojego słownictwa. Świadomość posiadania dużego zasobu słów i zwrotów sprzyja nabieraniu odwagi w mówieniu. Szczególnie pomocna może okazać się nauka całych wyrażeń. Stosując w konwersacji zapamiętane wcześniej zdania czy zwroty mamy bowiem pewność co do ich poprawności pod kątem językowym. Ich znajomość pozwoli zatem na szybsze formułowanie wypowiedzi i poprawi płynność komunikacji.

Nagrywanie wymowy

W wielu internetowych słownikach istnieje możliwość wysłuchania nagranej przez lektora poprawnej wymowy danego wyrazu. Czasami obejmuje ona również całe wyrażenia. Taka opcja jest bardzo przydatna dla osób, które samodzielnie ćwiczą angielską wymowę. Prowadzone na własną rękę lekcje języka angielskiego można jeszcze dodatkowo urozmaicić, wykorzystując dyktafon. Mianowicie po kilkukrotnym wysłuchaniu poprawnej wymowy danego wyrażenia nagrywamy własną wersję. W ten prosty sposób uzyskujemy informację o tym, jak słyszą nas inni oraz możemy dokonać oceny i ewentualnej korekty swojej wypowiedzi.

Czytanie na głos

Ciekawym sposobem na samodzielne lekcje języka angielskiego w zakresie prawidłowej wymowy jest głośne czytanie anglojęzycznych tekstów. Aktywność ta pozwala nam przyzwyczaić się do wymawiania nieco dłuższych kwestii, nawet bez rozmowy z drugą osobą. Formułowanie pełnych zdań zamiast pojedynczych słów wpływa także na ogólną płynność wypowiedzi. Dodatkowo w tym przypadku w naturalny sposób uczymy się podstawowych zasad gramatyki, co również jest niezbędne do swobodnego wypowiadania się w obcym języku. Wybrane teksty (np. wpisy na blogach, książki, artykuły w gazetach) powinny być dostosowane do naszego obecnego poziomu znajomości języka. Dużą zaletą tej metody jest to, że możemy wybierać publikacje na interesujące nas tematy.

Shadowing

Ostatnią techniką, którą warto poznać, jest shadowing, czyli powtarzanie zdań złożonych lub dłuższych tekstów równocześnie z native speakerem bądź lektorem. Przydatny będzie przy tym zapis tekstu w formie pisanej (będziemy wiedzieli, jakie słowo będzie za chwilę wypowiedziane). Podczas wykonywania ćwiczeń typu shadowing warto skupić się nie tylko na poprawnej wymowie, ale także na intonacji, rytmie i tonie głosu. Głównym celem takiego treningu jest bowiem jak najwierniejsza imitacja sposobu mówienia lektora.

Samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa również w zakresie doskonalenia wymowy i swobodnego wypowiadania się. Nauka całych wyrażeń, zamiast pojedynczych słów pozwoli skutecznie przełamać strach przed mówieniem. Nagrywanie swojej wymowy i porównywanie jej z wypowiedziami profesjonalnych lektorów lub native speakerów umożliwi kompleksowe doskonalenie umiejętności konwersacyjnych. Z kolei czytanie anglojęzycznych tekstów na głos zapewne wpłynie na płynność artykulacji oraz przyzwyczai nas do wypowiadania dłuższych kwestii w obcym języku. Natomiast shadowing to technika powtarzania zdań równocześnie z lektorem, która pozwoli na bardziej naturalne i niewymuszone prowadzenie konwersacji w języku angielskim. Samodzielne ćwiczenia są niezbędne do opanowania języka angielskiego na wysokim poziomie, ale w praktyce nic nie zastąpi regularnych spotkań z lektorem na kursie językowym. Wykwalifikowany prowadzący precyzyjnie wypunktuje bowiem nasze błędy w wymowie i wskaże najważniejsze obszary doskonalenia.

Źródło: archibald.pl – korepetycje angielski

Related posts

3 rodzaje prezerwatyw polecane osobom uczulonym na lateks

Drinki bezalkoholowe – dlaczego są coraz popularniejsze?

5 najczęstszych problemów z iPadami