Finanse

Rozliczenie PIT w 2019 – najważniejsze informacje

Zmiany w zeznaniach PIT 2019

Od 1 stycznia 2019 roku w życie weszło wiele zmian, które związane są z rozliczeniem podatkowym. Zmianie uległy niektóre przepisy. Wprowadzono również sporo udogodnień. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje odnośnie rozliczenia PIT w 2019 roku.

Kwota wolna od podatku

W 2019 roku zmianie uległa między innymi kwota wolna od podatku. Nie będzie ona wynosiła już 6600 zł, jak to miało miejsce w poprzednim roku. Aktualnie kwota wolna od podatku to 8000 zł. Dzięki temu osoby, które za 2018 rok osiągnęły dochody na poziomie niższym niż wyżej podana kwota, nie mają obowiązku odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego.

Urząd rozliczy PIT za podatnika

Drugą bardzo istotną zmianą, którą odczują podatnicy, będzie fakt, że od 2019 roku urzędy skarbowe będą samodzielnie generowały PIT-37, jak i PIT-38. Obywatel będzie miał jedynie za zadanie sprawdzić poprawność dokumentu, jak również go zatwierdzić. Rozliczenie będzie generowane na podstawie informacji zgromadzonych na poprzednich deklaracjach podatnika.

Rozliczenie działalności nierejestrowanej

Podczas rozliczania PIT w 2019 roku pojawi się całkiem nowa opcja. Będzie można rozliczyć działalność nierejestrowaną. Pod tym pojęciem należy rozumieć niewielki biznes, który osoba fizyczna prowadzi w swoim imieniu. Dotyczy osób, które przez ostatnie 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej, a przychód z prowadzonej działalności nie przekraczał w żadnym miesiącu połowy z minimalnej pensji. W 2019 roku najniższy zarobek wynosi 2100 zł brutto. Znaczy to, że przychody osiągnięte z tytułu działalności nierejestrowanej nie mogą przekraczać 1050 zł brutto.

PIT dla rolników

W przepisach podatkowych został wprowadzony nowy zapis odnośnie tak zwanej umowy o pracy przy zbiorach. Tyczy się ona prac odbywających się sezonowo w gospodarstwie rolnym. Osoba zatrudniona na takiej podstawie będzie musiała odprowadzić do urzędu skarbowego podatek w wysokości 18%.

Jak wypełnić formularz PIT ?

Wypełnienie formularza PIT nie powinno nam zająć dużo czasu, niemniej jednak warto zrobić to dokładnie, aby uniknąć pomyłek. Najpierw należy wpisać ręcznie swoje dane osobowe oraz ewentualnie dane żony/męża (jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem).

Po poprawnym wpisaniu danych osobowych konieczne będzie wypełnienie części, która dotyczy naszych przychodów. W odpowiednich okienkach należy wpisać wszystkie kwoty z dokumentu otrzymanego od pracodawcy. Następnie musimy podać także przychody współmałżonka.

Kolejny etap to informacje na temat ewentualnych odliczeń albo ulg. Gdy wypełnimy już całość formularza PIT, należy koniecznie sprawdzić go jeszcze raz i oczywiście podpisać.

Termin składania PIT 2019

Do 28 lutego pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi PIT-11 za poprzedni rok. Rozliczenie podatkowe można złożyć na 3 sposoby: osobiście w urzędzie, pocztą lub przez internet.

Do kiedy należy złożyć PIT 2019?

Poniżej prezentujemy terminarz rozliczeń podatkowych w 2019 roku :

  • 31 stycznia – w tym terminie musimy złożyć formularze : PIT-28, PIT-19A i PIT-16A,
  • 28 lutego – do tego czasu należy rozliczyć się z PIT-40A,
  • 30 kwietnia – to ostateczna data na złożenie zeznania : PIT-39, PIT-38, PIT-37, PIT-36, jak i PIT-36.

Inspirowane: macpit.pl – biuro rachunkowe Wiązowna

Related posts

Zakup i utrzymanie samochodu firmowego a podatki – aktualne regulacje prawne

Taxi Warszawa – jak nie dać się oszukać?

Monety bulionowe i złoto inwestycyjne dostępne on-line