Biznes Finanse

Kredyt w obcej walucie

Osoby, które biorą kredyt muszą liczyć się z ryzykiem, jakie niesie za sobą sama umowa. Najczęściej pożycza się pieniądze w sumach większych, pozwalających na sfinansowanie rzeczy nie mieszczącej się w kwocie zwykłych wydatków. Rozważając wzięcie kredytu należy nie tylko zastanawiać się czy faktycznie można podołać ciężarowi kredytu, ale czy nie będzie to zbytnio utrudniało normalnego funkcjonowania. Niektórzy mogą spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i zastanowić się czy istnieje możliwość na łatwiejsza spłatę kredytu.

Oczywiście istnieją różne oferty w różnych bankach i instytucjach, jednak nie o nie tu chodzi. Niektórzy mogą zainteresować się wzięciem kredytu w obcej walucie. Oczywiście popyt na takie transakcje jest o wiele mniejszy niż kilka lat temu. Wszystko za sprawą zmiany wartości Franka, w których brane były kredyty, co skutkowało pogorszeniem sytuacji wielu osób. Praktycznie dla wszystkich sytuacja ta jest przestrogą przed zawieraniem umowy pożyczki w obcej walucie. Nie każdy jednak wie jak działa cały mechanizm i dlaczego skutki mogą być tak wielkie.

Dlaczego nie warto zawierać kredytu w obcej walucie?

Twierdzenie o nieefektywności takiego rozwiązanie podparte jest prostymi argumentami. Ceny w obrębie własnego kraju, w którym funkcjonuje jedna waluta są w miarę przewidywalne. Waluty zmieniają swoją wartość na podstawie wielu zależności. Polityka rządu danego kraju i sytuacja ekonomiczna w nim to tylko jedne z czynników. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które także wpływają na to jak kształtuje się wartość pieniądza. Będąc w jednym kraju tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić jak sytuacja wygląda gdzie indziej. Przez to też, możemy błędnie zakładać o stabilności konkretnej waluty. Jeżeli jednak w okresie spłaty jej wartość się zmieni- można być stratnym.

Stabilne waluty

Istnieją oczywiście waluty stabilne. W dzisiejszym świecie jednak kryzys możliwy jest w każdej chwili. Poza tym- istnieje też wiele nieprzewidywalnych sytuacji. Niestety najczęściej wiążą się one ze sporą stratą. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest myśleć o kredycie we własnej walucie.

Related posts

Naliczanie wynagrodzeń przez podmiot zewnętrzny, czyli outsourcing płac.

Rozliczenie PIT w 2019 – najważniejsze informacje

Jak niszczyć  dane zawarte na elektronicznych nośnikach?