Dom i ogród Dziecko

Dlaczego dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Dzisiaj pewna grupa dzieci nie chodzi do przedszkola, choć mogłaby, bo rodziców stać nawet na placówkę prywatną. Zazwyczaj tłumaczą oni jednak, że mają z kim zostawić dziecko w domu, a w dodatku w przedszkolu dzieci bardziej chorują. Owszem, jest w tym sporo prawdy, jednak przedszkole to także sporo korzyści dla dzieci.

Nauka

W przedszkolu dzieci malują, rysują, lepią z plasteliny, wycinają, innymi słowy spędzają mnóstwo czasu wykonując różne prace manualne. Dzięki temu przygotowują się do zajęć szkolnych. Uczą się też liter i cyfr, wierszyków i piosenek.

Oczywiście tego wszystkiego dzieci mogą się uczyć także w domu, jednak nauka w grupie przynosi jeszcze inne korzyści. Dzieci w wieku przedszkolnym lubią sobie pomagać. Jeśli jednemu coś wychodzi słabiej, ma szansę podejrzeć, jak radzą sobie z zadaniem koleżanki i koledzy i nauczyć się czegoś poprzez naśladownictwo.

Zabawa

Dzieci przebywając w przedszkolu choćby przez pół dnia, cały czas są z dziećmi. Będąc w domu, oczywiście bywają wyprowadzane na spacer, czy na plac zabaw, jednak zawsze jest to czas krótszy, niż „dniówka” przedszkolna.

Pierwsze przyjaźnie

Życia w społeczności można nauczyć dziecko do pewnego stopnia także podczas wychowania domowego. Jednak w przedszkolu zawiązują się pierwsze przyjaźnie, czy dobre znajomości. Dziecko uczy się relacji i z grupą i z pojedynczymi dziećmi, obserwuje różne zachowania rówieśników oraz reakcje na nie zarówno rówieśników, jak i osób dorosłych, najczęściej opiekunów, Może na tej podstawie samo nauczyć się wyciągania pewnych wniosków i samemu określić, czy konkretne zachowania zaobserwowane u kogoś, podobają mu się, czy nie i czy wobec tego warto zachowywać się w konkretny sposób.

Pierwszy rok bywa trudny

Niektóre dzieci potrzebują więcej czasy, aby dostosować się do warunków przedszkolnych. I nie chodzi tylko o relacje społeczne, ale i o zdrowie. Pierwsze miesiące w grupie często skutkują wieloma infekcjami. Jednak warto to przetrwać. Dzięki temu dziecko będzie mniej chorowało w szkole, bo nabędzie już pewną odporność.

Related posts

Wszystko o nakrętkach pazurkowych

Kot roznosi żwir z kuwety? Sprawdź ten gadżet!

Nauka niemieckiego w wakacje? To prostsze niż myślisz!