Dom i ogród

Trymery ręczne i automatyczne – który wybrać do swojej uprawy?

Przy wytwarzaniu olejków eterycznych czy mieszanek ziół niejednokrotnie zachodzi konieczność oddzielenia liści od kwiatów. Wykonywanie tego ręcznie byłoby bardzo pracochłonne i zwiększające koszty produkcji, dlatego też przy większych uprawach stosuje się specjalistyczne urządzenia, zwane trymerami. Ich zadaniem jest usunięcie niepotrzebnych łodyg oraz liści i pozostawienie samych pąków, które później można przetworzyć w celu uzyskania gotowego produktu.

Trymery ręczne

Trymery są wyspecjalizowanymi urządzeniami, przeznaczonymi do obróbki określonych gatunków roślin. Ręczne modele posiadają niewielkie rozmiary, dzięki którym można je łatwo transportować. W zależności od modelu posiadają one albo przezroczystą pokrywę, wykonaną z plastiku, albo całą z metalu. Pierwsza wersja umożliwia dokładne obserwowanie wnętrza, a tym samym zwiększenie precyzji. Urządzenia są napędzane za pomocą ręcznej korby, umieszczonej na górze obudowy, po jej zakręceniu zaczyna się obcinanie liści. Są one następnie dokładnie cięte za pomocą obracających się noży, a później przesiewane za pomocą gęstej siatki. Większość modeli posiada w zestawie kilka rodzajów noży, które można dopasować do konkretnych gatunków, co znacznie zwiększa ich uniwersalność i możliwości użycia. Zarówno noże jak i wewnętrzne elementy wykonywane są z nierdzewnej stali, dzięki czemu nie reagują z obrabianymi roślinami i łatwo je utrzymać w czystości.

Sam proces obcinania liści wykonywany jest w taki sposób, że obcięte kwiaty do wysokości kilku centymetrów zostają umieszczone w komorze urządzenia, a następnie podczas kręcenia zaczynają się ocierać o siatkową pokrywę. Szybko wirujące ostrza tną liście na drobne kawałki, które wpadają do dolnego pojemnika, a na siatce pozostają czyste, gotowe do dalszej obróbki pąki.

Trymery automatyczne

Drugą grupę urządzeń do przycinania liści stanowią trymery automatyczne. W odróżnieniu od modeli ręcznych są one zasilane za pomocą prądu elektrycznego, dzięki czemu mają one większe gabaryty i większą wydajność. Mechanizm tnący trymerów elektryczny jest najczęściej umieszczony na stalowym stelażu, a pod nim znajduje się pojemny worek na szczątki liści. Modele automatyczne dostępne są na rynku w znacznie większej liczbie niż ręczne, najnowocześniejsze z nich posiadają zaawansowane możliwości sterowania. Ich ceny także są mocno zróżnicowane – zaczynają się od dwóch tysięcy, a kończą nawet na kilkudziesięciu za najwydajniejsze urządzenia.

Trymer automatyczny czy ręczny?

Decydując się na zakup trymera w pierwszej kolejności należy określi, czy będzie to model ręczny czy automatyczny. Trymery ręczne są niewielkie i poręczne, a jednocześnie dość wydajne. Ich bardzo dużą zaletą jest to, że do swojej pracy nie wymagają zasilania prądem elektrycznym, dzięki czemu można ich używać w terenie. Z plusów należy też wymienić stosunkowo niską cenę, natomiast jeśli chodzi o wady, to największą z nich jest mała wydajność. Dlatego też przeważnie stosuje się je przy niewielkich uprawach, natomiast przy większych zdecydowanie wygodniejsze będą modele elektryczne. Wymagają one dostępu do sieci elektrycznej, są znacznie sprawniejsze, ale też mogą kosztować nawet kilkanaście razy więcej niż modele ręczne.

Inspirowane: Growtent.pl – nawozy biobizz

Related posts

Dlaczego dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Pielęgnacja podłóg – odpowiedni sprzęt to podstawa!

Modne modele grzejników – nowoczesne kaloryfery