Dom i ogród Life Style

Propan, co powoduje, że jest ekologicznym paliwem opałowym?

Stale i dynamicznie pogarszający się stan środowiska naturalnego zmusza do szukania w każdej dziedzinie życia rozwiązań ekologicznych i przyjaznych środowisku. Szczególnie gorącą kwestią jest ogrzewanie domów. Przy wciąż poważnym w polskich miastach problemie smogu, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak i czym ogrzewamy nasze domy. Bardzo dobrym rozwiązaniem, zalecanym również przez niezależnych ekspertów i organizacje proekologiczne, jest zastosowanie ogrzewania gazem propan. Jeśli jednak nie chcecie ślepo wierzyć w takie zapewnienia, przytaczamy garść racjonalnych argumentów przemawiających za proekologicznym charakterem ogrzewania propanem.

Ekologia – czy jeden piec robi różnicę?

Media, prasa i liczne kampanie społeczne każdego dnia bombardują nas informacjami o pogarszającym się stanie środowiska, zagrożeniach, smogu i sposobach na przeciwdziałanie tym strasznym zjawiskom. Mimo to wciąż nie brakuje głosów, które poddają w wątpliwość czy jedno gospodarstwo domowe i jeden piec rzeczywiście mogą mieć tak duże znaczenie dla sytuacji globalnej. Warto jednak wziąć pod uwagę, jak wiele jest tych wątpiących głosów. Patrząc całościowo okazuje się, że nie jest to kwestia jednego domu i jednego pieca, ale ogromnej liczby trucicieli. Zawsze wielkie zmiany zaczynają się od małych, lokalnych działań. Dlatego też należy spojrzeć na sytuację ekologii w małej skali i zatroszczyć się o najbliższe sobie otoczenie. Przede wszystkim poszukajmy ekologicznego rozwiązania, które byłoby dopasowane do naszych warunków i na naszą kieszeń. Najczęściej wybieraną wśród ekologicznych form ogrzewania, jest ogrzewanie gazem propan. Nie jest to przypadek. 

Gaz propan w rankingu najbardziej ekologicznych metod ogrzewania domu plasuje się na drugim miejscu, zaraz za bateriami fotowoltaicznymi. Należy jednak wspomnieć, że inwestycja w ogrzewanie propanem jest dużo tańsza, niż inwestycja w fotowoltaikę. Tym bardziej, że w naszej szerokości geograficznej dla potrzeb domowych baterie słoneczne mogą okazać się niewystarczające, a tym samym mogą stanowić jedynie uzupełnienie innej formy ogrzewania.

Dlaczego propan jest ekologicznym paliwem?

Na ekologiczny charakter gazu propan wpływ ma wiele czynników. Z jednej strony jest to metoda pozyskiwania gazu propan, z drugiej zaś efekty uboczne procesu jego spalania. Oba te elementy, w przypadku gazu propan, mają duży wpływ na szeroko pojętą ekologię. Zacznijmy więc od początku. Nie każdy ma świadomość, że gaz propan to jedynie produkt uboczny zupełnie innego procesu. Dzięki temu, że pozyskiwanie propanu nie jest odrębnym procesem, znacznie mniej obciąża on środowisko. 

Gaz propan powstaje w efekcie pozyskiwania ropy naftowej. W rezultacie może on zostać zutylizowany i całkowicie zmarnowany, albo też pozyskany i wykorzystany w dalszych procesach. To jednak nie jedyne ekologiczne cechy gazu propan. Jest on również wyjątkowo czystym chemicznie gazem, między innymi dlatego, że w swoim składzie nie posiada siarki. W procesie jego spalania nie zostają uwolnione żadne węglowodory aromatyczne czy też szkodliwe pyły, czy gazy zaliczane do niskiej emisji tworzące smog. Dodatkowo stosowanie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych obniża temperaturę spalin i zmniejsza ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. 

Warto też wspomnieć co nieco o spalinach powstających w wyniku spalania gazu propan w kotłach kondensacyjnych. Tutaj użytkowników czeka ogromna niespodzianka. Gaz propan jest bardzo wydajnym materiałem opałowym. Z tego też powodu w efekcie jego spalania wydziela się duża ilość ciepła, które kierowane jest do kaloryferów ogrzewających dom. Jednak oprócz ciepła powstają także niepożądane, a może lepiej powiedzieć, niepotrzebne substancje. Spaliny te to czysta woda i nieduże ilości dwutlenku węgla. Nic więcej. I tak, użytkując ogrzewanie na gaz propan otrzymujemy ciepło w domu, niższe rachunki za ogrzewanie i niebywałe korzyści dla środowiska oraz naszego zdrowia. Przyczyniamy się bowiem aktywnie do zmniejszenia smogu i ogólnego zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Related posts

Dlaczego warto uzyskać patent żeglarza jachtowego?

Na czym polega marketing internetowy i popularne formy promocji w Internecie

W jakich miejscach warto stosować szorowarki do posadzek?