Dom i ogród

Triki, dzięki którym doczyścisz sanitariaty

Czysta toaleta nie tylko pięknie się prezentuje. Brak zabrudzeń oznacza większe bezpieczeństwo codziennego korzystania z sanitariatów. Czasami jednak bywa tak, że usunięcie kamienia z toalety sprawia sporo trudności. W jaki sposób skutecznie czyścić sanitaria? W tym wpisie znajdziesz triki, które pozwolą ci szybko i skutecznie doczyścić niejedno zabrudzenie w toalecie.

Dlaczego powstaje kamień w toalecie?

Brudna muszla klozetowa jest skupiskiem bakterii szkodliwych dla zdrowia. Kamień można zauważyć najczęściej na poziomie wody, a także na dnie sedesu. Skąd właściwie bierze się to nieestetyczne zabrudzenie? Powodem występowania tego problemu są nawarstwiające się związki wapnia, które mają kontakt z wodą.

Często za powstawanie kamienia odpowiada też zbyt wysoka twardość wody. Obecny w niej osad mineralny gromadzi się na dnie toalety. W przypadku wystąpienia takiego problemu można skorzystać z dwóch możliwości – profesjonalnych środków do odkamieniania WC lub z kilku domowych sposobów.

Chemia do odkamieniania toalet – jaki produkt wybrać?

Osoby, które marzą o idealnie białej muszli klozetowej powinny sięgnąć po profesjonalne preparaty do usuwania kamienia. Jednym z nich jest odkamieniacz Clinex, który można zastosować nie tylko do WC, ale również do pozostałej armatury. Produkt z dodatkiem polimeru doskonale usuwa zabrudzenia z toalety, a także rdzawe i kamienne nacieki czy tłuste plamy. Uniwersalna chemia Clinex może zostać wykorzystana do mycia takich powierzchni jak:

  • porcelana,
  • umywalka,
  • wanna,
  • kabina prysznicowa,
  • płytki ceramiczne,
  • gres.

Jeśli przy okazji szukasz produktu do usuwania zanieczyszczeń z kabin prysznicowych, możesz również sięgnąć po Clinex W3 Active. Podobnie jak poprzedni produkt, ten preparat również skutecznie radzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Co więcej, nie pozostawia zacieków, a zawarte w nim polimery chronią powierzchnię przed ponownym osadzaniem się brudu.

Domowe sposoby na sprzątanie toalety

Przed sięgnięciem po profesjonalną chemię gospodarczą, można również wypróbować kilka domowych sposobów na usuwanie kamienia. Jednym z najpopularniejszych jest soda oczyszczona zmieszana z kwaskiem cytrynowym. Tak przygotowaną mieszankę należy wsypać do muszli klozetowej lub pokryć nią zabrudzoną kamieniem armaturę. Po odczekaniu 30 minut roztwór należy spłukać dużą ilością wody i umyć armaturę lub sedes w sposób tradycyjny.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się też klasyczny biały ocet. Produkt o silnych właściwościach czyszczących i rozpuszczających skutecznie pozbędzie się kamienia z sanitariatu. Wystarczy zmieszać dwie łyżki sody oczyszczonej z dwiema łyżkami białego octu i nanieść mieszankę na brudne miejsce. Roztwór należy zmyć po 15 minutach i przystąpić do standardowego sprzątania.

Idealnie czysta łazienka jest możliwa, nawet, jeśli ma się do czynienia z wyjątkowo twardą wodą. Regularne stosowanie dobrych jakościowo środków czystości oraz prostych domowych metod sprawi, że kamień w toalecie stanie się jedynie wspomnieniem.

Related posts

Jak latem zapewnić komfortową temperaturę w namiocie imprezowym?

Dlaczego dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Jak zachować ładny zapach w domu, posiadając zwierzęta?