Budownictwo Dom i ogród

Poznajcie najlepsze i najmodniejsze sposoby na układanie płytek

Estetyczne wykończenie podłogi jest ważne z punktu widzenia użytkowników. Istotne znaczenie ma oczywiście dobranie takich materiałów, które będą nie tylko trwałe i odporne na uszkodzenia, ale również łatwe do utrzymania w czystości. Na te kwestie nie ma wpływu sposób ich układania, chyba, że popełni się jakieś błędy. Nimi jednak dziś nie będziemy się zajmować, a poznamy najmodniejsze sposoby układania płytek.

Szachownica, czyli klasyka ponad wszystko

Nie będziemy się zajmować samym technicznym aspektem układania płytek, gdyż zawsze istotne jest by zastosować odpowiedni klej do płytek, a właściwie masę cementowo-klejową, a także spoinę mrozoodporną, która jest odporna także na gwałtowne różnice temperatur i sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Skupimy się na aspekcie wizualnym, a pierwszą klasyczną propozycją jest szachownica. Tutaj oczywiście najlepiej prezentują się płytki czarne i białe, czyli takie kolory, jakie występują na szachownicy. Ewentualnie można też wybrać ciemny i jasny odcień brązu. Płytki układamy dokładnie jak szachownicę. Przede wszystkim w tym przypadku płytki nie będą kładzione jak prostokąty, a jak romby, zatem konieczne będzie ich odpowiednie przycięcie w narożnikach. Taka podłoga świetnie prezentuje się zarówno w salonie, jak i kuchni, a nawet łazience. Jeśli płytki podłogowe układamy w ten sposób, warto dobrać do nich jednolite wykończenie ścian.

Jodełka lub drabinka, czyli jak uzyskać efekt parkietu z płytek ceramicznych

Wiele osób uważa, że płytki ceramiczne mogą doskonale imitować powierzchnie drewniane i tak jest w istocie. Jednak do uzyskania odpowiedniego efektu ważne jest wybranie właściwego sposobu montażu owych płytek. Doskonale sprawdzi się kształt jodełki lub drabinki, charakterystyczny przy układaniu parkietów. W tym przypadku warunek jest jeden płytki muszą być prostokątne i wzorowane na deskach. Tego rodzaju płytki podłogowe w sklepie klink.pl dostępne są w atrakcyjnych cenach. W przypadku płytek drewnopodobnych sprawdzi się również układ angielski, czyli montaż płytek z delikatnym przesunięciem.

Cegiełka sprawdzi się na ścianach w salonie i łazience

Jak wiadomo gresowe płytki podłogowe nadają się również do układania na ścianach. Jeśli zdecydujesz się na model kafelkowy, to możesz układać je jak mur z cegieł. Takie wykończenie doskonale się sprawdzi w łazience, ale również w industrialnym salonie, gdzie można wybrać modele imitujące rdzawą powierzchnię metalu. Cegiełka to także świetne rozwiązanie do kuchni, zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie temperatury, parowanie i wilgoć, czyli obok kuchenki, nad zlewozmywakiem bądź nad zmywarką.

Plecionka – ciekawy sposób układania dla wymagających użytkowników

Decydując się na prostokątne płytki gresowe można ułożyć je również jak plecionkę. Taki sposób układania jest trudny i wymagający precyzji. Jedne płytki są ustawiane horyzontalnie, a inne wertykalnie wertykalnie. Jeśli w danym rzędzie płytki ułożone są horyzontalnie, wertykalnie i horyzontalnie. To w kolejnym stosujemy odwrotną kolejność to znaczy układ pionowy, poziomy i pionowy. W ten sposób powstaje plecionka. Tutaj kluczowe znaczenie ma dobranie jak najcieńszej spoiny, dopasowanej kolorystycznie do płytek, tak by powierzchnia prezentowała się jednolicie. Oczywiście w takim układzie, jak w każdym innym można postawić również na różne kolory płytek ceramicznych. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, by były tego samego rodzaju, to znaczy miały podobne właściwości jeśli chodzi o ścieranie, nasiąkliwość, twardość, a przede wszystkim te same wymiary i grubość.

Niezależnie na jaki sposób układania się zdecydujesz masz możliwość wyboru spośród wielu rodzajów wykończenia. Płytki mogą imitować beton, drewno, a nawet metal. Odpowiedni sposób ułożenia sprawia, że powierzchnia wydaje się autentyczna i trudno dostrzec różnicę na pierwszy rzut oka. Bardzo modne są także powierzchnie imitujące kamień, które świetnie sprawdzają się zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Ze względu na matową, połyskującą bądź półmatową powierzchnię każdy może znaleźć odpowiednie wykończenie, dopasowane do własnych potrzeb i preferencji.

Related posts

Metody lokalizowania wycieku/przecieku w mieszkaniu

Czy Otwock to dobre miejsce na zakup mieszkania?

Jak nie przesuszyć roślin, czyli o zaletach systemów automatycznego nawadniania