Budownictwo Dom i ogród

Domki mobilne – fakty i mity

Domki mobilne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego, są przecież wygodne, niezwykle funkcjonalne, a do tego ładnie prezentują się na działce. Mają zainstalowane kółka, można je zatem bezproblemowo przenieść z miejsca na miejsce w obrębie posesji, a także przetransportować na naczepie z jednego końca kraju na drugi. Temat domków mobilnych w ostatnim czasie obrósł w wiele mitów dotyczących m.in. komfortu życia w takim budynku, czy też regulacji prawnych odnoszących się do postawienia domku na działce. W poniższym tekście rozprawiamy się z kilkoma fałszywymi stwierdzeniami, wskazując, jak tak naprawdę przedstawia się kwestia domków mobilnych.

Mit: Domek mobilny to nowocześniejsza wersja przyczepy kempingowej

Fakt: Domek mobilny to nie tylko sypialnia na kółkach

Domek na kółkach i przyczepę kempingową łączy ich mobilność – i jeden, i drugi obiekt nie jest trwale związany z gruntem. Domki mobilne są jednak czymś więcej niż zmodernizowanymi przyczepami. Odróżnia je od siebie przede wszystkim rozmiar. Powierzchnia domków na kółkach może sięgać nawet 48m2 (to salon, kuchnia, łazienka i kilka sypialni!). Ponadto domki mobilne mają zainstalowane ogrzewanie, w związku z czym można z nich korzystać bez większych problemów przez cały rok (o czym niżej). Możliwość personalizacji projektu, również pod względem wizualnym, w tym opcja dobudowania tarasu sprawia, że domki mobilne oprócz sypialni na kółkach mogą pełnić także funkcję nowoczesnego domu letniskowego.

Mit: W domku mobilnym można mieszkać tylko latem

Fakt: Domek mobilny jest całoroczny

Z domku mobilnego można korzystać o każdej porze roku. Obecnie producenci oferują takie konstrukcje, które zapewniają wygodę użytkowania niezależnie od pogody. Ogrzewanie domków obejmuje różne aspekty – od ocieplenia ścian, izolację, po zainstalowanie ogrzewania elektrycznego czy centralnej instalacji gazowej. Wszystko po to, aby umożliwić komfortowy pobyt w domku w każdych warunkach atmosferycznych.

Mit: Domki mobilne najlepiej sprowadzić z zagranicy

Fakt: Polscy producenci domków mobilnych wytwarzają konstrukcje najwyższej jakości

Domki mobilne nazywane są niekiedy domkami holenderskimi albo angielskimi. To na Zachodzie narodziła się idea konstrukcji tego typu, nie znaczy to jednak, że rodzime firmy są daleko w tyle za zagranicznymi. Domki mobilne wytwarzane przez polskich producentów są konstruowane z ogromną starannością, a przy tym są przystępne cenowo. Oczywiście tańszą alternatywą jest zakup używanego domku holenderskiego czy angielskiego, jednak wiąże się to z koniecznością dokładnych oględzin poszczególnych propozycji, długotrwałym poszukiwaniem odpowiedniej budowli, a przede wszystkim brakiem możliwości dostosowania domku do własnych potrzeb, np. pod względem układu pomieszczeń.

Mit: Postawienie domku mobilnego na działce nie wymaga żadnych zezwoleń

Fakt: Żeby postawić domek mobilny na działce, należy ten fakt zgłosić do starostwa powiatowego

Domki mobilne nie są trwale związane z gruntem, co nie znaczy, że można ot tak postawić je na działce. Obowiązkowo należy ten fakt zgłosić do starostwa powiatowego  – do 30 dni powinniśmy otrzymać ewentualny sprzeciw ze strony urzędu. Takie postępowanie dotyczy domków o powierzchni do 35 m2. Jeśli domek mobilny przekracza tę wielkość, wówczas należy postarać się o pozwolenie na budowę. Każdy urząd może inaczej interpretować pewne niuanse prawne, dlatego też przed postawieniem domku warto skontaktować się z odpowiednim starostwem w celu otrzymania informacji na temat obowiązujących dla danego miejsca regulacji.

Mit: Trzeba być właścicielem działki, na której ma być postawiony domek

Fakt: Działka może być własnością osoby, która zostawia na niej domek, ale może być również dzierżawiona

Działka może być zarówno własnością właściciela domku, jak również terenem dzierżawionym. Domek mobilny jest obiektem, który nie jest trwale związany z gruntem. Dlatego też jeśli zdecydujemy się przetransportować go w inne miejsce, możemy to zrobić przy jednoczesnym zastosowaniu się do wszystkich wymogów prawnych.

Źródło: https://ecomobilehome.pl/

Related posts

Utrzymanie higieny w kuchni – na co zwrócić uwagę przy wyborze środków myjących?

Schody spiralne – w jakich stylach aranżacyjnych się odnajdą?

Minikoparka – maszyna niezbędna na każdej budowie