Dom i ogród

Czym jest biofilia? Jak realizuje się ją w aranżacji wnętrz?

Chcąc nie chcąc, człowiek spełnia większość życia w pomieszczeniach. Czy to w szkole, pracy, czy też w domu. Warto zadbać, aby miejsce, w którym przebywamy, sprawiało, że czujemy się w nim dobrze, a jednocześnie pozwalało na odpoczynek i regenerację po dniu nauki, czy pracy. Ważne jest więc nie tylko odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, ale także zaaranżowanie jej poprzez wykorzystanie roślin, jako elementów dekoracyjnych. W zależności od potrzeb, rośliny te przybierać mogą różne formy. Dla tych, którzy są posiadaczami tarasu, czy ogrodu, ciekawym rozwiązaniem jest jego zagospodarowanie w myśl domu biofilnego. Kompromisowym rozwiązaniem, dla domów czy pomieszczeń biurowych, jest stworzenie wertykalnego ogrodu wewnętrznego.

Biofilia w aspekcie urządzania wnętrz

Biofilia to zasada, według której, człowiek odczuwa przyjemność podczas przebywania z przyrodą. Ogranicza się ona nie tylko do obcowania z naturą podczas spacerów, ale także coraz częściej wykorzystywana jest podczas aranżacji wnętrz. Zarówno przestrzeni biurowych, jak i zwykłych, prywatnych domów.

Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż coraz więcej czasu ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych, z dala od zieleni. W takich sytuacjach, z pomocą przychodzą nam rozwiązania, które pozwalają na stosunkowo niewielkiej przestrzeni zaaranżować miejsce spotkań człowieka z naturą. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są wertykalne ogrody wewnętrzne, które składać mogą się z dowolnie dobranych roślin zielonych.

Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, iż dostępne są zarówno wersje stacjonarne, jak i mobilne, które pozwalają na oddzielenie poszczególnych części biura, czy mieszkania. Dzięki temu tworzona przestrzeń pracy, czy też wypoczynku wyróżnia się niepowtarzalnym mikroklimatem.

Aranżacja wnętrz zgodnie z zasadą biofilii

Urządzenie wnętrz zgodnie w myśl zasady biofilii wcale nie musi być trudne. Jeśli dysponujemy stosunkowo niewielkimi przestrzeniami, a do naszej dyspozycji pozostaje ogród, balkon czy taras, możemy go wykorzystać do stworzenia miejsca pełnego zieleni, w którym mamy możliwość korzystania z dobrodziejstw natury bezpośrednio, jak i pośrednio – napawając wzrok widokiem przyrody.

Rozwiązanie to ma jednak także swoje wady. Podstawową jest przede wszystkim tracenie liści przez poszczególne rośliny w okresie zimowym oraz konieczność ich osłaniania. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest stworzenie strefy zen wewnątrz wnętrz. Do dyspozycji mamy zarówno klasyczne formy w postaci donic z poszczególnymi gatunkami kwiatów, jak i ogrody wertykalne. Te drugie, ze względu na możliwość wykorzystania sporej ilości zarówno sadzonek, jak i gatunków, w ostatnich latach cieszą się ogromnym powodzeniem. Kwietne ściany nie tylko sprawiają, że we wnętrzu relaksujemy się, ale także tworzą oryginalną dekorację.

Related posts

Czy na pomost pływający potrzebne jest pozwolenie?

Kot roznosi żwir z kuwety? Sprawdź ten gadżet!

3 powody, dla których warto mieć w domu odświeżacz powietrza