Budownictwo

Jak głęboko należy ocieplać i izolować fundamenty?

Zazwyczaj płyty fundamentowe można izolować jedynie z zewnętrznej strony. Minimalna wielkość standardowej izolacji fundamentów w budynkach jednorodzinnych powinna jednak wynosić około 50 cm w głąb gruntu. W celu ochrony tej izolacji przed uszkodzeniami fizycznymi, musi być ona pokryta powłoką cementową, cementową płytą podkładową lub impregnowaną sklejką. Można zastosować metalową obróbkę blacharską. Do zewnętrznej izolacji fundamentów można użyć zastrzeżonego plastikowego lub samoprzylepnego pokrycia w formie folii lub specjalnego styropianu do fundamentów.

Fundamenty chronione przed mrozem

Przewodnik projektowy fundamentów chronionych przed mrozem przedstawia dopuszczalne praktyki w zakresie budowy izolowanych płyt, ścian trzonów oraz betonowych fundamentów murowanych. Muszą one jednak zostać dostosowane do konkretnych potrzeb danego miejsca. Właściwe umieszczenie i dobór rozmiaru izolacji są kluczowe dla zapewnienia, że płyty pozostaną izolowane. Oto jak zacząć. Po przeczytaniu tego przewodnika będziesz wiedział, jak zbudować izolowane płyty na fundamentach płytowych.

Konstrukcja fundamentów chronionych przed mrozem wykorzystuje strategicznie rozmieszczoną izolację ze sztywnej pianki, która zatrzymuje ciepło i zapobiega zamarzaniu gruntu. Ilość izolacji różni się w zależności od klimatu, ale w zimnych strefach klimatycznych obwód fundamentu jest zwykle izolowany pionowo, a pomiędzy nimi dodaje się izolację poziomą. Fundamenty chronione przed mrozem zapewniają również, że temperatura gruntu wokół budynku pozostaje powyżej zera w najgorsze zimy. Ponadto, zwiększona zdolność izolacyjna konstrukcji fundamentów chronionych przed mrozem pozwala właścicielom domów cieszyć się dodatkowymi korzyściami w postaci oszczędności energii.

Zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez mróz

W zimnym klimacie izolacja fundamentu nie wystarczy, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez mróz. Mokry grunt pod izolacją zamarza i napiera na płytę. Podczas gdy straty ciepła budynku mogą pomóc w utrzymaniu gleby przed zamarzaniem daleko od budynku, izolacja fundamentu może być kosztowna.

Ilość izolacji potrzebnej do ochrony fundamentu jest oparta na projektowym wskaźniku zamarzania powietrza budynku. Projektowa głębokość przemarzania jest oparta na analizie, doświadczeniu i lokalnych przepisach. Kolejnym ważnym czynnikiem jest efektywny opór cieplny. Zastosowanie odpowiedniego materiału izolacyjnego może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom mrozowym i zapobiec kosztownym naprawom. Oto spojrzenie na to, jak wybrać odpowiednią izolację fundamentów. Okazuje się, że najbardziej popularną grubością, która pozwoli dobrze docieplić fundamenty, a tym samym zablokować ucieczkę ciepła z budynku, jest 10 – 12 cm.

 

Related posts

Metody lokalizowania wycieku/przecieku w mieszkaniu

Czy muszę uzyskać zgodę na budowę instalacji fotowoltaicznej w domu?

Schody drewniane czy żelbetowe? Które wybrać?