Biznes Finanse

Wyjazd zarobkowy do Holandii z biurem pośrednictwa pracy

Wyjazdy do pracy za granicą cieszą się w Polsce sporym zainteresowaniem. Na podjęcie decyzji o wyjeździe wpływa możliwość zarobkowania na europejskim poziomie. W kwestii poszukiwania zatrudnienia warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa pracy. Pracownicy biura przedstawią szereg ofert i pomogą w wyborze najlepszej z nich. Oto dlaczego wyjazd zarobkowy do Holandii powinien odbywać się z biurem pośrednictwa pracy.   

Biuro pośrednictwa pracy a praca tymczasowa

Wśród funkcjonujących na rynku agencji zatrudnienia, wyróżnić możemy:

  • biura pośrednictwa pracy, których zadaniem jest łączenie na gruncie zawodowym pracodawcy z pracownikiem
  • agencje pracy tymczasowej, które zatrudniają pracowników u siebie, a następnie kierują do pracy tymczasowej na rzecz firmy w Holandii

Z takim podziałem związane są odmienne obowiązki agencji, inna jest również sytuacja osoby poszukującej pracy za granicą.

Wyjazd do Holandii z biurem pośrednictwa pracy

Prowadzenie biura pośrednictwa pracy w Polsce to działalność regulowana. Biuro musi posiadać wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa, w jakim znajduje się siedziba danego biura; potwierdza to wydany certyfikat.

W ramach swojej działalności, agencja pośrednictwa pracy w Holandii doprowadza do zawarcia umowy pomiędzy osobą aplikującą do pracy za granicą oraz pracodawcą, który szuka pracownika.

Agencja świadcząca usługę pośrednictwa podpisuje umowy z osobami, które są kierowane do pracy w Holandii. Taka umowa o skierowanie do pracy za granicą określa:

  • holenderskiego pracodawcę
  • okres zatrudnienia
  • rodzaj i warunki pracy oraz wynagradzania, jak też przysługujące pracownikowi świadczenia socjalne
  • warunki ubezpieczenia
  • obowiązki i uprawnienia osoby, która jest kierowana do pracy, a także obowiązki i uprawnienia agencji zatrudnienia
  • zakres odpowiedzialności cywilnej obydwu stron umowy w przypadku niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy

Umowa o skierowanie do pracy za granicą a umowa o pracę za granicą

Umowa o skierowanie do pracy za granicą, którą kandydat podpisuje z agencją pośrednictwa nie jest typową umową o pracę. Muszą jednak znaleźć się w niej warunki, na podstawie których pracownik będzie daną pracę wykonywał. Umowa o pracę podpisywana jest dopiero z pracodawcą holenderskim.

Jak wybrać sprawdzone biuro pośrednictwa pracy?

Nie należy decydować się na usługi przypadkowej i nie sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy za granicą. Uprzednio warto:

  • sprawdzić, czy agencja zatrudnienia dysponuje odpowiednim certyfikatem. Wykaz agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl
  • zasięgnąć informacji o danej agencji pośrednictwa, na przykład od znajomych albo na forach internetowych od osób, które korzystały już z usług tej agencji
  • dowiedzieć się czy dany pośrednik ma podpisaną umowę z pracodawcą zagranicznym, a także czy kierował już pracowników do pracy w Holandii
  • dokładnie przeczytać warunki umowy, która musi być zawarta w języku polskim i nie podpisywać nigdy umowy, której postanowienia są niezrozumiałe
  • dokładnie sprawdzić warunki najmu (jeżeli dana praca wiąże się z zakwaterowaniem), a także upewnić się, że zakwaterowanie daje możliwość zarejestrowania pobytu pracownika w danej gminie tak, jak wymagają holenderskie przepisy. Brak takiego meldunku uniemożliwia skorzystanie z należnych świadczeń i utrudnia ewentualne dochodzenie swoich praw.

Korzyści ze współpracy z biurem pośrednictwa pracy

Skorzystanie z pomocy rzetelnego i profesjonalnego biura pośrednictwa pracy w Holandii daje osobie poszukującej zatrudnienia szereg korzyści, do których zalicza się między innymi:

  • profesjonalne wsparcie konsultantów znających holenderski rynek pracy
  • oszczędność czasu – nie trzeba samodzielnie szukać ofert pracy na portalach ogłoszeniowych
  • dostęp do ofert pracy pochodzących od rzetelnych i sprawdzonych holenderskich pracodawców oraz jasne warunki umowy

Agencja pośrednictwa pracy pomaga w zorganizowaniu formalności związanych z wyjazdem do pracy za granicę. Dopełnienie wszelkich kwestii prawnych pozostaje po stronie agencji, która od tej pory zajmuje się dokumentami i troszczy o prawidłowy przebieg procesu zatrudnienia.

Należy mieć świadomość, że biurom pośrednictwa pracy zależy nie mniej niż samym kandydatom na znalezieniu odpowiednich ofert zatrudnienia. Jednocześnie chcą one zapewnić swoim holenderskim kontrahentom najlepszych pracowników z Polski, zatem dokładają wszelkich starań, by obie strony tego procesu były zadowolone ze współpracy.

Źródło: https://www.faspacking.pl/

Related posts

Uszlachetnianie opakowań – wszystko, co musisz wiedzieć o tym procesie

Jak operaty wodnoprawne wpływają na procesy decyzyjne i inwestycyjne w sektorze wodnym?

Kompresory do małych i średnich lakierni