Biznes

Import z Chin – co musisz wiedzieć

Chiny są największym azjatyckim partnerem handlowym Polski a obszar współpracy cały czas się poszerza. Coraz popularniejszy staje się import chińskich towarów ze względu na atrakcyjnie niską cenę. Warto pamiętać o tym, że każdy towar sprowadzony z kraju spoza Unii Europejskiej wymaga przejścia przez odprawę celną. O czym jeszcze warto pamiętać i na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na sprowadzenie towaru z Chin?

Jak się przygotować do zakupu towarów z Chin?

Chcąc sprowadzać towary z Chin, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i solidnie przygotować się do całego procesu, aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów. Bardzo ważne jest sprawdzenie firmy, od której będziemy kupować towar, o czym wiele osób zapomina, ponieważ atrakcyjnie niska cena sprawia wrażenie, że każda transakcja i tak będzie opłacalna. Warto poszukać informacji o sprzedającym chociażby w Internecie, ponieważ przy większości transakcji wymagana jest opłata z góry za produkt.

Chociaż chińskie towary najczęściej kojarzą się z wyrobami nietrwałymi i niskiej jakości, nie jest to regułą. Warto w tej kwestii również zasięgnąć informacji na temat firmy, z którą zamierzamy współpracować i zweryfikować jakość oferowanych przez nią produktów. Na forach internetowych można bardzo często znaleźć nie tylko opinie na temat chińskich przedsiębiorców ale również zdjęcia przedstawiające rzeczywisty wyrób.

Z racji konieczności dokonania wpłaty z góry za zakupiony towar w większości przypadków transakcji, należy zweryfikować dostępne formy płatności. Najczęściej zapłata dokonywana jest w dolarach amerykańskich, więc jeśli planujemy częste przelewy, warto zastanowić się nad założeniem konta walutowego. Wykonywanie operacji z konta walutowego jest zdecydowanie bardziej korzystne, ponieważ przewalutowanie dokonywane jest po niższym kursie niż ten wyznaczony przez Narodowy Bank Polski.

Planując import towarów z Chin, należy zbadać kwestię wymaganych formalności i koniecznych opłat. Każdy produkt sprowadzany do Europy musi przejść odprawę celną i podlega opłacie cła i podatku VAT. Niektóre artykuły mogą wymagać dodatkowych poświadczeń jak np. świadectwo pochodzenia towaru. Wyroby mięsne bardzo często muszą zostać poświadczone świadectwem weterynaryjnym a produkty pochodzenia roślinnego świadectwem fitosanitarnym.

Jak zorganizować transport do Polski?

Organizując transport towarów z Chin do Polski, musimy ocenić jaki środek transportu będzie najbardziej korzystny w naszym przypadku. Jeśli zależy nam na czasie i jesteśmy w stanie zapłacić więcej, warto skorzystać z drogi powietrznej. Transport lotniczy jest zdecydowanie najszybszy, najlepiej jednak sprawdza się w przypadku wielu małych przesyłek. Przesyłki o dużej wartości również warto przewozić samolotem ze względu na bardzo rygorystyczne procedury i liczne kontrole zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa transportu. Towary wielkogabarytowe można natomiast transportować drogą morską, w stalowych kontenerach i chociaż ten środek transportu jest o wiele wolniejszy, jest zarazem najtańszy.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór drogi lądowej – samochodem ciężarowym lub koleją. Jeżeli zależy nam na czasie, a transport lotniczy jest dla nas zbyt kosztowny, warto zainteresować się przewozem ekspresowymi pociągami towarowymi. Ten rodzaj transportu jest tańszy od drogi powietrznej a zarazem szybszy niż standardowy przewóz koleją. Zmodernizowana trasa kolejowa dawnego Jedwabnego Szlaku nosząca obecnie nazwę Nowego Jedwabnego Szlaku prowadzi z Chin do Europy i umożliwia szybki i bezpośredni transport towarów.

Dobierając środek transportu i dopełniając formalności, warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się spedycją międzynarodową. Tego typu firmy posiadają duże doświadczenie i bogatą wiedzę na temat branży transportowej i są w stanie dopasować rozwiązania do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli zaistnieje taka konieczność, firma zastosuje transport multimodalny, czyli takie rozwiązanie, które wymaga zastosowania co najmniej dwóch różnych środków transportu, zachowując cały czas jedną jednostkę ładunkową, np. stalowy kontener. Taka metoda jest bardzo często najlepszym sposobem na zaoszczędzenie czasu jak i pieniędzy.

Related posts

Pojemniki plastikowe okrągłe – na zupy i nie tylko!

Gumy strzykowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Specyfika druku na szkle