Biznes

Geofon dla służb ratowniczych – jak wybrać dobry model?

Współcześnie geofony mają kilka różnych zastosowań. Oprócz prac związanych z siecią wodociągową z tego urządzenia korzystają także służby ratunkowe w celu wykrycia i zlokalizowania poszkodowanych w zawalonych budynkach, pod ziemią, która uległa osunięciu czy w zawalonych kopalniach.

Wybierając sprzęt do wykorzystania w celach ratowniczych, warto poznać kilka szczegółów, które pomogą w decyzji i wyborze najlepszego modelu, który sprawdzi się w poszukiwaniach i ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym.

Czym jest i jak działa geofon?

Zasada, według której działa geofon polega na szybkiej i sprawnej rejestracji i przetwarzaniu wykrytych drgań oraz częstotliwości ich występowania na impulsy elektryczne. To urządzenie służy głównie w odnajdywaniu wycieków w rurociągach różnego rodzaju.

Woda, która wycieka przez szczelinę w instalacji, jest przyczyną szumu, który z kolei powoduje wibracje. Te wibracje zostają wykryte przez wrażliwe czujniki geofonów, które są w stanie precyzyjnie zlokalizować szczelinę.

Dzięki takim możliwościom to urządzenie oszczędza wiele czasu a w konsekwencji także sporo pieniędzy zwłaszcza w branży wodociągowej.

To urządzenie działa identycznie jak sejsmometr jednak jest od niego znacznie mniejsze. Dzięki precyzyjnemu określaniu tego co znajduje się pod ziemią czy jakimikolwiek gruzami budynku geofon okazuje się być pomocny w wielu dziedzinach.

Lokalizowanie hałasów pod powierzchnią gruntu okazuje się być bardzo skuteczne także w przypadku lokalizacji poszkodowanych w zawaleniach budynków na skutek trzęsień ziemi oraz w osunięciach gruntu czy w kopalniach, w których miało miejsce zawalenie stropu.

Jakie geofony stosuje się w ratownictwie?

Służby ratunkowe wykorzystują geofony sejsmiczno-akustyczne. Dzięki precyzyjnemu wykrywaniu ruchu oraz dźwięków pod powierzchnią gruntu lub także innych materiałów mogą one sprawdzić się w wielu różnych okolicznościach. Pomocne i niezwykle skuteczne okazują się podczas poszukiwań ludzi uwięzionych w gruzach czy zawalonych kopalniach.

Istnieje kilka rodzajów geofonów wykorzystywanych w poszukiwaniu ofiar katastrof. Różnią się one przede wszystkim ilością sensorów, jakie zawiera zestaw.

Dwusensorowe geofony miniaturowe służą z reguły do bezzwłocznych poszukiwań. Natomiast geofony sejsmiczno-akustyczne o większej liczbie sensorów wykorzystuje się do lokalizacji żywych ofiar przykładowo pod gruzami budynków.

Geofony sześciosensorowe całą zawaloną konstrukcję traktują jako nośnik dźwięku wytwarzanego przez ludzi uwięzionych pod gruzami, dzięki czemu są bardzo precyzyjne. Tego typu geofony są niezwykle niezawodne i wytrzymałe, ponieważ są w stanie znieść nieustanne użytkowanie w miejscu katastrofy.

Geofon od kiedy został wynaleziony, usprawnił, a nawet umożliwił wiele operacji. Dzięki jego wykorzystaniu można o wiele skuteczniej i szybciej wykryć awarie wodociągów czy dokładnie zbadać podłoże. Dzięki jego wynalezieniu i zastosowaniu odpowiedniego sprzętu możliwe jest zlokalizowanie i ratunek wielu osób, zanim będzie za późno.

Related posts

Jak operaty wodnoprawne wpływają na procesy decyzyjne i inwestycyjne w sektorze wodnym?

Maski przeciwpyłowe i ich znaczenie w skutecznej ochronie dróg oddechowych pracowników

Specyfika druku na szkle