Zdrowie

Rehabilitacja przy zwichnięciu stawu kolanowego

Zwichnięcie stawu kolanowego – czym jest oraz w jakich przypadkach najczęściej występuje?

Do zwichnięcia stawu kolanowego najczęściej dochodzi na skutek urazów lub wypadków. Są one także bardzo często występującą kontuzją u sportowców – zwłaszcza piłkarzy oraz osób nadmiernie obciążających stawy kolanowe. Do zwichnięcia kolana może także dojść podczas upadku na jedną z dolnych kończyn z wysokości, a niekiedy podczas krzywego postawienia stopy na nierównej powierzchni.
Zwichnięciu stawu kolanowego najczęściej towarzyszą także inne poważne dolegliwości, do których zaliczyć możemy uszkodzenie więzadeł oraz torebki stawowej, chrząstki lub łąkotki.
W przypadku zwichnięcia stawu kolanowego narażeni jesteśmy na szereg nieprzyjemnych dolegliwości oraz czasową utratę pełnej sprawności fizycznej – bowiem uszkodzone kolano zwykle jest opuchnięte, pojawia się w nim dotkliwy ból, który często uniemożliwia stawanie,  może pojawić się także obrzęk oraz zasinienie, a w niektórych przypadkach w kolanie może dochodzić do gromadzenia się płynów.
Przy zwichnięciu kolana zawsze niezbędne jest udanie się do lekarza ortopedy oraz przeprowadzenie szeregu badań, które pozwolą na właściwe dopasowanie sposobu leczenia oraz rehabilitacji.

Jak przebiega leczenie oraz rehabilitacja w przypadku urazu zwichnięcia stawu kolanowego?

Kiedy dojdzie do zwichnięcia zwykle koniecznie jest zastosowanie specjalistycznego leczenia. Sama rehabilitacja może odnieść pozytywne skutki tylko w przypadkach niewielkiego urazu, oraz gdy nie nastąpiły inne poważne uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego. Jeżeli jednak kontuzja jest dosyć poważna i zależy nam na całkowitym powrocie do pełnej sprawności fizycznej oraz możliwości dalszego uprawiania dyscyplin sportowych – a zwłaszcza piłki nożnej to niezbędnym okazuje się przeprowadzenie operacji chirurgicznej.
Taka operacja to jedynie krótki element całego, stosunkowo długiego procesu rekonwalescencji bowiem zarówno przed samą operacją jak i po niej niezbędne jest przeprowadzenie procesu rehabilitacji – zwykle odbywa się to pod okiem specjalisty – fizjoterapeuty, dzięki czemu jesteśmy w stanie odnieść zadowalające rezultaty.

Proces rehabilitacji przy zwichnięciu stawu kolanowego

Obejmuje on równocześnie specjalne zabiegi, ćwiczenia oraz masaże – pozwalające na szybsze odzyskanie pełnej sprawności dotkniętego urazem kolana, odzyskanie właściwej siły mięśniowej oraz odbudowy czucia głębokiego i wzmocnienia stabilizatorów stawu. Zwykle rehabilitacja przebiega  następująco:

  • Już w momencie oczekiwania na operację pacjent sam powinien wykonywać proste ćwiczenia izomeryczne polegające na wykonywaniu serii powtórzeń danego ćwiczenia – naprzemiennego  napinania oraz rozluźniania mięśnia czworogłowego uda oraz uginania nóg w leżeniu przodem, aby wzmocnić mięśnie dwugłowe. W ten sposób nie dopuścimy do zaniku mięśni w kończynie, o które niestety nietrudno zwłaszcza, gdy ból kolana uniemożliwia nam nawet zwyczajne chodzenie i nasze mięśnie nie wykonują żadnej pracy.
  • Po operacji należy chorą nogę zabezpieczyć za pomocą specjalnej ortezy, którą zwykle wykonuje się na zamówienie bowiem jej wielkość oraz rozmiar powinien być  dostosowany do indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Ortezę należy nosić przez okres około 6 tygodni od operacji.
  • Należy stosować fizykoterapię czyli zabiegi mające na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz szybszą regenerację. Do najczęściej stosowanych należą: krioterapia polegająca na leczeniu zimnem, pole magnetyczne oraz ultradźwięki.
  • Warto także kończynę dotkniętą urazem poddać zabiegom masażu, dzięki którym możemy przywrócić czucie w tkankach oraz ,,mobilizować” bliznę pooperacyjną.
  • Kolejnym bardzo ważnym aspektem rehabilitacji po operacji rekonstrukcji zwichniętego kolana jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, czyli kinezyterpia.  Ćwiczenia – zwłaszcza w początkowej fazie – należy wykonywać pod okiem profesjonalnego rehabilitanta.

Zwichnięcie stawu kolanowego to niestety bardzo poważna kontuzja, którą właściwie w każdym przypadku należy poddać specjalistycznemu leczeniu z uwzględnieniem okresu rehabilitacji. Pełne leczenie trwa od ośmiu do nawet kilkudziesięciu miesięcy – wszystko zależy od tego, jaki czas musimy oczekiwać na przeprowadzenie niezbędnej operacji.

Inspirowane: Rehabilitacja-mw.pl – masaż Ursynów

Related posts

Leczenie boreliozy biorezonansem – czy warto?

Kiedy warto iść na wizytę do ginekologa?

Zdrowie! Co jeść? Jak jeść?