Life Style

Różowe złoto – kilka ciekawostek

Różowe złoto jest współcześnie jednym z najpopularniejszych materiałów jubilerskich. Wyróżnia się feerią barw od prawie czerwonej do jedynie delikatnego błysku różu. Historycznie powstało jako wynik eksperymentów czeladników z domieszkami innych metali do szlachetnego kruszcu. Możliwość uzyskania takiej barwy były znane już w starożytności. Wówczas z powodu zanieczyszczeń w procesie wytapiania, materiał często przybierał ceglasty kolor. Właśnie dlatego wiele antycznych tekstów z basenu Morza Śródziemnego, a nawet epoki Wieków Średnich opisuje wyroby jako „zarumienione”. Taka biżuteria była niezmiernie popularna w Cesarstwie Rosyjskim na początku XIX wieku, o czym świadczy fakt przyjętej nomenklatury: moskiewskie złoto.

Karaty – czym są?

Karat jest jednostką masy w jubilerstwie, a także tradycyjnym określeniem stopnia czystości produktu złotniczego, gdzie jedna wartość to 1/24 masy czystego metalu szlachetnego. Stąd wynika, że 24-karatowe złoto to materiał bez żadnych domieszek. To idealny surowiec do tworzenia biżuterii – jak na przykład pięknych pierścionków zaręczynowych z różowego złota.

Jak stworzyć różowe, czerwone, różane złoto?

Różowe złoto jest niczym innym jak stopem z miedzią. Chociaż nazwy produktu są często używane zamiennie, różnica między nimi polega na zawartości innych surowców w masie. Zasada jest jedna: im wyższa zawartość miedzi, tym silniejsze będzie czerwone zabarwienie.

  • 18-karatowe czerwone złoto: 75% złota, 25% miedzi
  • 18-karatowe różowe złoto: 75% złota, 20% miedzi, 5% srebra

Malowanie złotem

Jubilerzy próbowali dodawać inne metale do stopu, aby uzyskać fantazyjne kolory. Odrobina srebra sprawia, że produkt nabiera różanej barwy. Symboliczna ilość cynku (do 15%) daje ciekawą żółtawą oraz rudą barwę, która jest szczególnie ceniona w krajach Bliskiego Wschodu.

Najczystsze połączenie

Tak zwane złoto koronne, o wartości 22 karatów, uważa się za najdoskonalsze, jubilerskie połączenie w tej dziedzinie. Zostało użyte po raz pierwszy w 1526 roku przez angielskiego władcę Henryka VIII. Metal stopowy na Wyspach Brytyjskich był, a także wciąż jest tradycyjnie ograniczony do miedzi. Dzieje się tak w przypadku obecnego złotego suwerena brytyjskiego o wartości 1 funta, który należy do monet bulionowych niebędących w obiegu. Wyjątek stanowiły egzemplarze z końca dziewiętnastego stulecia, kiedy to srebro pozwoliło na uzyskanie lepszego odwzorowania portretu królowej Wiktorii na Złoty Jubileusz jej panowania.

Related posts

Czym się kierować przy wyborze butów taktycznych?

Propan, co powoduje, że jest ekologicznym paliwem opałowym?

Depilacja rąk – oznaka nadmiernej dbałości o wygląd czy niezbędnik współczesnej kobiety?