Life Style

Czy wiesz, jak zarejestrować broń przez internet? To prostsze niż myślisz!

Po uzyskaniu pozwolenia na broń właściciel powinien przygotować się jeszcze na rejestrację arsenału po zakupie. To obowiązkowa praktyka wymuszana prawem, Ustawą o Broni i Amunicji. Procedura rejestracyjna nie jest bardzo skomplikowana, a wszystkie formalności można dopełnić przez internet. Jak zarejestrować broń przez internet, żeby nie popełnić błędów? Poniżej krótki poradnik.

Gdzie konkretnie dokonać rejestracji?

Formularz rejestracyjny znajduje się na rządowym serwisie ePUAP, ale warto pamiętać, że do sprawnego poruszania się po formalnościach przyda się profil zaufany. Do każdego wniosku dotyczącego rejestracji broni przez internet należy dołączyć dowód nabycia broni, koniecznie oryginał. Samodzielne przeskanowanie faktury odpada. Najprościej dodać e-fakturę bez lub z podpisami stron. Jeżeli doszło do dziedziczenia, czy do innych form przekazania broni też trzeba to potwierdzić odpowiednim aktem.

W jaki sposób wypełnić wniosek dotyczący rejestracji broni?

Platforma ePUAP ułatwia nawigowanie po pismach ogólnych i danych odbiorców wniosku. Najważniejsze zadanie to samodzielne wypełnienie wniosku oraz nadanie odpowiednich tytułów. System automatycznie pobiera dane o wnioskodawcy, więc należy skupić się na podaniu właściwych informacji niezbędnych do zakończenia procedury. To przede wszystkim numer pozwolenia z odpowiednią adnotacją, kluczowe informacje o rejestrowanej broni, dane sprzedawcy.  Można również poprosić o kontakt telefoniczny lub elektroniczny. Po przesłaniu wniosku otrzymuje się Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia stanowiące dowód w sprawie. Potwierdzenie rejestracji to bardzo ważna praktyka w strzelectwie sportowym. Od wzorowego dopełnienia formalności zależy bezpieczeństwo przy ewentualnej kontroli, a także spokój poruszania się z bronią na zawody, czy standardowy trening.

Co robić w czasie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku?

Podczas oczekiwania na rejestrację broni przez internet warto posługiwać się dowodem nabycia broni, aby uniknąć negatywnych konsekwencji w razie kontroli. Najlepiej też zabierać ze sobą legitymację posiadacza broni. Co do zasady rejestracji dokonuje się możliwie najszybciej po zakupie lub otrzymaniu arsenału.

Kontakt z urzędem przez internet to zerowe ryzyko i pełna zgodność z przepisami

Procedura rejestracji broni nie jest trudna i jednocześnie zgodna z aktualnymi normami administracyjnymi, prawnymi. Bez profilu zaufanego nie ma niestety mowy o potwierdzeniu wniosku, dlatego warto o nim pomyśleć nieco wcześniej. Administracja publiczna w ostatnich latach dopasowała się do potrzeb obsługi petentów przez internet i działa coraz lepiej. Z tego powodu nie warto martwić się tym, czy wniosek dotrze do urzędnika, czy nie dotrze. Rejestracja broni przez internet to tak samo skuteczny format, co stacjonarne spotkanie z urzędnikiem.

Polska pod kątem formalności wypada dobrze na tle Unii Europejskiej

Strzelanie to hobby wymagające przejścia przez pewną procedurę formalną, ale nie tak skomplikowaną w porównaniu do prawa występującego na terenie Unii Europejskiej.

Related posts

Czekoladowe desery na święta – przepisy

Czy kosz upominkowy na urodziny to dobry pomysł?

Studiowanie – czy to się jeszcze opłaca?