Dom i ogród

Szkło ornamentowe – co to jest?

Szkło to niezwykły materiał dekoracyjny, który z powodzeniem wykorzystywany jest w szerokim spektrum zastosowań. Jeden z jego gatunków – szkło ornamentowe dodatkowo może poszczycić się wyjątkową dekoracyjnością docenioną przez wielu amatorów bogatego wzornictwa.

Co to jest szkło ornamentowe

Ten rodzaj szkła jest niewątpliwie oryginalnym i wyjątkowo dekoracyjnym materiałem stosowanym w pracach wykończeniowych. Charakteryzuje się tym, że z jednej strony posiada gładką, typową powierzchnię, z drugiej strony natomiast prezentuje strukturalny wzór. Jego zasadniczą cechą jest mniejsza przezierność wynikająca z rozproszenia i częściowego odbicia światła. Warto dodać, że przy tych cechach jednocześnie przepuszcza tylko nieznacznie mniejszą ilość światła, co tradycyjne, w pełni przejrzyste szkło.

Ornamenty na szkle powstają w procesie walcowania płynnego szkła pomiędzy dwoma cylindrami, z których jeden ma wygrawerowany wzór. W efekcie powstają dekoracyjne wytłoczenia na powierzchni tafli, które mogą mieć charakter regularny, chaotyczny oraz geometrycznych wzorów. W rezultacie materiał uzyskuje niezwykle dekoracyjną formę, która jednocześnie ogranicza jego przezierność. Szkło ornamentowe posiada bardzo wiele rodzajów – od tych z klasycznym, regularnym wzorem, po tafle niezwykle dekoracyjne, przyjmujące Zalety szkła ornamentowego

Ten rodzaj elementów dekoracyjnych zyskuje coraz większe grono zwolenników. Liczba jego zalet jest długa i sprawia, że często jest wykorzystywane w szerokiej gamie różnorodnych zastosowań.

Jego główne atuty to:

  • przejrzystość gwarantująca odpowiednie doświetlenie budynku;
  • gwarancja prywatności, dzięki załamaniom światła powstałym na ornamentach;
  • neutralność w zakresie barw;
  • możliwość zastosowania szkła barwionego;
  • pasuje do każdego rodzaju wystroju – od klasycznego, glamour, po nowoczesny;
  • łatwość w utrzymaniu czystości;
  • odporność na detergenty;
  • bezpieczeństwo w użytkowaniu;
  • wykonanie z materiału niepalnego;
  • ekologia i możliwość recyklingu;

Szkło ornamentowe sprawdza się także w meblarstwie, gdzie wykorzystywane jest do wytwarzania frontów mebli.

Materiał ten jest niezwykle elastyczny w zakresie zastosowań. Z powodzeniem może być wykorzystywany w architekturze wnętrz. Jego dekoracyjna forma sprawdzi się w mieszkaniu, domu, biurze, hotelu a także w obiektach użyteczności publicznej.

Źródło: http://szklarzokuniew.pl/

Related posts

Poznajcie najlepsze i najmodniejsze sposoby na układanie płytek

Triki, dzięki którym doczyścisz sanitariaty

Szklane drzwi matowe – elegancja i prywatność