Dom i ogród

Na jaką metodę osuszania posadzki warto zdecydować się po zalaniu?

Zalanie posadzki może być wynikiem źle działającej pralki, lodówki, sieci kanalizacyjnej lub awarii u sąsiada – jeśli mieszkamy w bloku. Osuszanie posadzki po zalaniu jest problemem wyjątkowo kłopotliwym i stresującym, szczególnie w momencie, gdy wypadek zdarzył się w świeżo wyremontowanym mieszkaniu. Rynek świadczy różne usługi niosące pomoc w takich przypadkach. Na jaki sposób osuszania posadzki po zalaniu możemy się zdecydować?

Metody osuszania posadzki

Pierwszym sposobem jest oczywiście metoda osuszania przez wietrzenie. Musimy jednak pamiętać, że tego rodzaju zabieg przyniesie efekty jedynie w miesiącach letnich. Zima i jesień ze względu na temperaturę otoczenia i wilgotność powietrza są złym okresem na podejmowanie tego typu działań. Nie należy zapominać, że niekiedy nawet ciepłe miesiące nie służą suszeniu posadzki – szczególnie wtedy, gdy pogodzie towarzyszą opady i wilgotność powietrza jest zbyt wysoka.

Wybór pozostałych metod zależny jest w dużej mierze od specyfiki posadzki, którą chcemy osuszyć. Należy uwzględnić nasze potrzeby i opierać się na charakterystycznych cechach zal;anego pomieszczenia. Na rynku wyróżnić możemy następujące metody osuszania posadzki po zalaniu

– osuszanie kondensacyjne – polega ono na obniżeniu wilgotności w pomieszczeniu przy pomocy specjalnego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że osuszanie kondensacyjne jest dobrym sposobem w przypadku, w którym zalana zostaje podłoga tzw. monolityczna, tzn. taka, w której nie występują dodatkowe warstwy (izolacyjne lub ozdobne). Osuszanie kondensacyjne stosuje się w zamkniętych pomieszczeniach.

– osuszanie absorpcyjne – jest to osuszanie przeprowadzane przy pomocy technologii opartej o wykorzystanie żelu krzemionkowego. Osuszanie absorpcyjne sprawdza się w pomieszczeniach o niższych temperaturach, czyli tam, gdzie osuszanie kondensacyjne może być nieskuteczne. Metoda polega na usuwaniu wilgoci z powietrza poprzez zbiornik z żelem absorbującym wodę. Proces jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ponieważ żel krzemionkowy ma skład chemiczny identyczny jak piasek.

– osuszanie podposadzkowe – metoda ta ma zastosowanie przede wszystkim dla zalanych kilkuwarstwowych posadzek. Polega ono na odessaniu wody spod posadzki za sprawą specjalnego urządzenia. Minimalizuje tym samym niebezpieczeństwo rozwijania się grzybów i pleśni.

Osuszanie podposadzkowe – metody 

Osuszanie podposadzkowe doskonale sprawdza się w tych sytuacjach, gdy zalaniu ulega nie tylko posadzka, ale również obecne pod nią warstwy izolacyjne, np. styropian. Dostępne są dwie takie metody. Pierwsza z nich to metoda podciśnieniowa. Polega ona na wtłaczaniu suchego powietrza pod warstwy posadzki przez tzw. szczeliny dylatacyjne (ulokowane pomiędzy ścianą a posadzką). Następnym krokiem jest odessanie powietrza wraz z wodą zaległą pod powierzchnią przez otwory wykonane w posadzce. Jest to najpopularniejsza metoda osuszania podposadzkowego, która zapewnia najlepsze efekty. Druga opiera się na odwróceniu wyżej opisanych działań – tak zwane osuszanie pod ciśnieniem polega na wtłoczeniu powietrza przez otwory w posadzce, a następnie skierowanie go w stronę szczeliny dylatacyjnej. Wykorzystuje więc obieg powietrza.

Przed wyborem odpowiedniej metody warto przeanalizować, czy w pomieszczeniu, które planujemy osuszyć, występują czynniki pozwalające na skuteczne przeprowadzenie konkretnego procesu osuszającego.

Related posts

Pielęgnacja i konserwacja paneli podłogowych

Wygraj walkę z grzybem na ścianie

Dlaczego dziecko powinno chodzić do przedszkola?