Dom i ogród

Jak nie przesuszyć roślin, czyli o zaletach systemów automatycznego nawadniania

Aby uzyskać zadowalające wyniki uprawy, należy zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia rośliny. Tylko optymalny poziom wilgoci zapewni najwyższe plony oraz pozytywnie wpłynie na ich kondycję. Podlewanie przy pomocy konewki lub innymi ręcznymi metodami zwiększa ryzyko przelania kwiatów. Bez względu na to, czy masz tylko kilka doniczek z kwiatami, czy całą plantację w growboxie, warto zainteresować się automatycznymi lub półautomatycznymi zestawami nawadniającymi, które pozwolą w dużym stopniu usprawnić podlewanie.

Dozownik wody typu Froggy

Jest to najprostszy z dostępnych systemów nawadniania. Jego zasada działania jest niezwykle prosta – posiada on zabawny pojemnik na wodę o pojemności 470ml. Przez gliniany stożek dozownik stopniowo podaje roślinie wodę bezpośrednio do ziemi, kropla po kropli w ciągu kilku dni. Zapewnia to optymalny poziom nawodnienia, zabezpieczając też przed przelaniem rośliny. To rozwiązanie pozwala też na krótko zostawić naszą uprawę bez opieki, co przydaje się szczególnie wtedy, gdy często gdzieś wyjeżdżamy na kilka dni. Kolejnym atutem jest sam wygląd urządzenia, które szczególnie spodoba się dzieciom.

Nawadnianie metodą kropelkową

Nawadnianie metodą kropelkową to niezwykle uniwersalny system, który znacznie upraszcza czynności związane z hodowlą roślin. Jest to specjalna instalacja, która podlewa kwiaty zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Linie kroplujące były pierwotnie stosowane w hodowli szklarniowej, lecz z powodzeniem można stosować je również w domu lub na balkonie. Instalacja ta używana jest do punktowego i precyzyjnego podlewania zarówno roślin ozdobnych, jak i jadalnych. Dzięki temu rozwiązaniu możesz znacząco zwiększyć efektywność upraw. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy systemy automatyczne i półautomatyczne. Ich montaż nie powoduje większych trudności.

Systemy hydroponiczne

Jest to najbardziej zaawansowana metoda automatyzacji naszych upraw, która cechuje się też największym stopniem precyzji i daje najlepsze efekty. Niestety początkowa kwota pieniężna potrzebna na uruchomienie tego systemu jest większa niż w przypadku innych systemów, ale na dłuższą metę zwróci nam się z nawiązką. Hydroponika to rodzaj uprawy bez wykorzystania ziemi, którą zastępuje się materiałami mineralnymi. Ich zaletą jest to, że są one obojętne chemicznie i zapobiegają rozwojowi chorób roślin. Hydroponikę charakteryzuje też niezwykła opłacalność ekonomiczna oraz skrócony czas wzrostu roślin dzięki bezpośredniemu podawaniu składników mineralnych. System taki składa się na ogół ze zbiornika z wodą oraz pompki z napowietrzaczem, która w określonych odstępach czasu podaje roztwór wody bezpośrednio do doniczek z podłożem, w którym rosną rośliny. Zapewnia to szybki wzrost i duże plony przy minimalizacji nakładów pracy na hodowlę.

Czy warto automatyzować nasze uprawy?

Zdecydowanie tak, ponieważ ilość zalet znacząco przyćmiewa główną wadę systemów automatycznych, jaką jest ich cena. Jeśli planujemy uprawę roślin w dłuższej perspektywie, szybko odczujemy niższe koszty hodowli oraz będziemy cieszyć się większymi i zdrowszymi plonami.

Related posts

Szklane drzwi matowe – elegancja i prywatność

Planujesz wymianę okien? Sprawdź, jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy

Metody lokalizowania wycieku/przecieku w mieszkaniu