Budownictwo Dom i ogród

Konsekwencje źle zamontowanego systemu rynnowego

Dobre odprowadzanie wody za pomocą systemów rynnowych to uzupełnienie właściwie wykonanego pokrycia dachowego. Konstrukcja odpowiedzialna za pozbywanie się wody z dachów to bardzo istotny aspekt każdego budynku. Zalegająca  woda sprawia, że dach jest dodatkowo obciążony, co może przynieść przykre i kosztowne konsekwencje dla właściciela.

Zaleganie wody w rynnach 

Najczęstszym skutkiem niewłaściwego wykonania systemu rynnowego jest zaleganie wody w rynnach. Ma to bardzo poważne konsekwencje w przypadku długotrwałych odpadów deszczu czy śniegu. Zalegająca woda znacząco obciąża rynny, co może spowodować ich oderwanie lub wygięcie. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Głównym powodem zalegania wody w rynnach jest dobranie niewłaściwego przekroju rynny oraz rury spustowej. W przypadku takiej sytuacji podczas intensywnych ulew woda gromadzi się w rynnie, ponieważ otwory są zbyt małe, aby mogła ona swobodnie odpływać. Dobranie złego spadku rynien również jest powodem gromadzenia się dużej ilości wody w systemie rynnowym. Zbyt mały kąt nachylenia sprawia, że woda jest odprowadzana bardzo wolno. Przy silnych opadach nie odpływa w należytym tempie, gdyż więcej wody jest dostarczane do rynny PVC niż z niej uchodzi.

Gromadzenie się zanieczyszczeń w rynnach

Zalegające w rynnach zanieczyszczenia i odpady znacząco obniżają efektywne działanie całego systemu. Brak zamontowanych w rynnach siatek lub sitek zabezpieczających przed gromadzeniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń powoduje zmniejszenie przepustowości, zaleganie wody i dodatkowe obciążenie rynny.

Rozszerzanie i zwężanie się rynny w zależności od temperatury

Błędem popełnionym przy montażu systemu rynnowego PVC jest  nieuwzględnienie ruchów termicznych rynien spowodowanych warunkami atmosferycznymi – pod wpływem temperatury rynna zmienia długość – rozszerza się lub kurczy. Powoduje to wypychanie kolejnych elementów systemu, co może spowodować znaczące uszkodzenia całej konstrukcji. Aby uniknąć takich sytuacji, należy pamiętać, że system rynnowy z założenia powinien być ruchomy, co pomoże mu odpowiednio dostosować się do ruchów termicznych spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Jak widać niewłaściwie wykonany montaż systemów rynnowych niesie za sobą wiele kosztownych i przykrych konsekwencji. Każda z nich znacząco wpływa na obniżenie efektywności działania całej konstrukcji odpowiedzialnej za odprowadzanie wody z dachu budynku. Może nawet doprowadzić do tego, że cały system ulegnie zniszczeniu po niezbyt długim czasie jego użytkowania.

Related posts

Czym charakteryzuje się wylewka betonowa?

Czy Otwock to dobre miejsce na zakup mieszkania?

Czy na pomost pływający potrzebne jest pozwolenie?

Leave a Comment