Budownictwo

Kilka wskazówek na co zwrócić uwagę odbierając od developera mieszkanie

Odbiór mieszkania to moment, na który niecierpliwie czeka każdy klient firm deweloperskich. Jednak, jeżeli nie mamy podstaw wiedzy budowlanej w tym zakresie, najlepiej nowe mieszkanie odbierać w towarzystwie inspektora budowlanego. Jego doświadczenie pozwoli wyłapać możliwie jak najwięcej niedoróbek. Przy odrobinie szczęścia będą to jedynie drobiazgi, które deweloper z łatwością usunie. Jeżeli inspektor zauważy poważne wady znacząco obniżające walory użytkowe mieszkania być może trzeba będzie rozważyć rezygnację z zakupu.

Poniżej kilka rad jak przygotować się do odbioru

Przede wszystkim unikajmy odbiorów wieczorem albo wczesnym rankiem. W lokalach w stanie deweloperskim nie ma światła więc trudno wówczas ocenić jakości wykonania tynków czy równości kątów. Odbiór techniczny mieszkania wymaga przede wszystkim czasu, cierpliwości oraz światła dziennego i czasu. Na odbiór koniecznie zabierzmy projekt z opisem wykończenia i wyposażenia. Warto umówić się na odbiór jednocześnie z przyszłymi sąsiadami i sprawdzić izolację akustyczną ścian pomiędzy lokalami. Zgodnie z polskimi normami ściany takie muszą bowiem spełniać parametry izolacyjności akustycznej, a więc nie powinniśmy słyszeć sąsiadów.

Dalmierzem laserowym lub metrówką należy także zmierzyć wymiary wszystkich wnętrz. Nie powinny się one różnić od projektu budowlanego o więcej niż 3%. Jeżeli różnice są większe należy zażądać wyjaśnienia przyczyn popartych dokumentacją wykonawczą. Odbiór mieszkania powinien odbywać za dnia także ze względu na prawidłową ocenę jakości wykonania ścian i tynków. Te ostatnie mają być gładkie, równe, nie posiadać pęknięć ani rys. Szczególnie starannie należy zbadać miejsca łączenia ścian z podłogą – kąty mają być proste a ściany trzymać pion – przyda się zatem kątownik i poziomica. Korzystając z poziomicy należy też metodycznie sprawdzić podłogi. Różnica poziomów w całym pomieszczeniu musi być mniejsza niż 5 mm. Większe odchylenia należy odnotować w protokole odbioru jako usterkę domagając się jej usunięcia. Spękana i krusząca się wylewka to znak, że został nieprawidłowo wykonany. Kolejne elementy mieszkania wymagające kontroli to okna i drzwi. Muszą lekko pracować oraz nie zamykać się lub otwierać samoistnie. Jeżeli jest inaczej z pewnością nie zostały prawidłowo zamontowane.

Warto skontrolować, czy instalacja została wykonana zgodne z projektem. Sprawdzamy więc, czy zgadza się liczba kratek wentylacyjnych, jak również czy są odpływy dla pralki i zmywarki, a wyprowadzenia zaworów i odpływów do podłączenia wanny i umywalek wykonano w odpowiednich miejscach. Miernikiem elektrycznym sprawdzamy czy w kontaktach jest prąd, zaś w przypadku instalacji c.o. liczymy grzejniki i sprawdzamy, czy są zgodne z projektem, a nie zamienione na tańsze zamienniki

Nie zapomnijmy skontrolować w podobny sposób balkonu lub tarasu, jeżeli nasze przyszłe mieszkanie je posiada.

Ochroni nas rękojmia

W praktyce rzadko udaje się wyłapać wszystkie wpadki dewelopera w trakcie odbioru. Jednak każdą znalezioną usterkę bezwzględnie wpisujmy do protokołu odbioru i żądajmy jej usunięcia. Mieszkanie to zbyt cenny towar, by zadowalać się byle czym. Ponadto pamiętajmy, że nawet jeśli przeoczymy jakąś usterkę przepisy o rękojmi i gwarancji w tym przypadku zapewniają nabywcy trzyletni okres ochrony liczony od dnia odbioru lokalu.

Related posts

Jak gromadzić i wywozić śmieci na budowie?

Co musi zawierać mapa geodezyjna do celów projektowych?

Szklane drzwi matowe – elegancja i prywatność