Biznes Finanse

Spedycja lotnicza – sposób na szybki przewóz towarów

Transport lotniczy towarów jest ważnym elementem globalizacji handlu i produkcji. Jest to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przewozu towarów z uwagi na czas dostarczania przesyłek. Nie ulega wątpliwości, że poza spedycją lotniczą nie ma szybszego sposobu dostarczania ładunku na długich dystansach.

Szybki wzrost popularności transportu towarów drogą lotniczą

Transport lotniczy jest najmłodszą gałęzią transportu na świecie. Początki transportu lotniczego jako komercyjnego sposobu transportu miały miejsce w połowie ubiegłego wieku, kiedy to po II Wojnie Światowej zaczęto używać samolotów w celach międzynarodowych transportów towarów. Od tego czasu odnotowano najwyższy odsetek przyrostu w obszarze transportu lotniczego.

Obecnie sieć wewnętrznych linii lotniczych pokrywa większość rozwiniętych państw. W międzynarodowych przewozach transport lotniczy stał się ważną gałęzią transportu, wypierając stopniowo transport morski i kolejowy. Krótki czas transportu towarów, niezawodność oraz bezpieczeństwo ładunków przewożonych drogą powietrzną umożliwia uczestnikom globalnego łańcucha utrzymanie zapasów na niskim poziomie, oraz szybkie dostarczenie elementów do końcowego montażu czy też potrzebnych produktów.

O tym, w jakim tempie rozwija się transport lotniczy, świadczą zgromadzone dane. Oszacowano, że w 2015 r. linie lotnicze przewiozły 52,2 mln ton metrycznych towarów, natomiast rok później było to już 53,5 mln ton. Wzrost popularności frachtu lotniczego jako środka transportu wynika z kluczowego znaczenia transportu drogą powietrzną we wspieraniu globalnego systemu handlowego. Oceniono się, że aż 35% wartości globalnego handlu przewozi się wykorzystując do tego celu transport lotniczy.

Jakie samoloty służą do transportu towarów

W transporcie towarów zasadniczo wyróżnia się dwa typ samolotów. Po pierwsze, przewóz ładunków umożliwiają samoloty pasażerskie typu kombi tzw. dwupokładowe. Maszyny te poza pasażerami są w stanie zabrać do 30 ton ładunku. Przestrzeń takiego samolotu podzielona jest na część pasażerską oraz część ładunkową. Transport samolotami pasażerskimi typu kombi jest zatem ekonomicznym i rozsądnym rozwiązaniem, zagospodarowujemy w ten sposób pozostałą przestrzeń w maszynie.

Największą ładowność mają jednak samoloty towarowe, które są w stanie przewieźć towary o masie od 40 to 250 ton. Zadanie samolotów towarowych jest sprecyzowane od momentu projektu. Pokład samolotu towarowego jest skonstruowany w ten sposób, aby mógł być po nim przemieszczany i składowany ładunek. Towar jest załadowywany do kontenerów lotniczych lub transportowany na paletach, zabezpieczonych przed upadkiem za pomocą siatki lub folii.

Czas ma znaczenie – czyli jakie towary transportowane są drogą powietrzną

Ze względu na swoją specyfikę transport lotniczy cargo jest stosowany branżach, w których liczy się czas dostarczenia przesyłki, a wiadomo – czas to pieniądz.

Transport lotniczy cargo staje się niezastąpiony, gdy w grę wchodzi termin ważności przewożonego ładunku. Z tego powodu z transportu powietrznego korzystają często firmy farmaceutyczne. Największym atutem transportu lotniczego cargo jest to, że przesyłki medykamentów, od których zależy zdrowie i życie niejednego pacjenta, trafiają do lotniska docelowego w parę godzin.

Szybki przewóz żywności łatwo psującej się stanowi duży atut spedycji lotniczej. Coraz chętniej poznajemy kulinarne specjały i produkty spożywcze z innych stron świata. W odpowiedzi na ten trend, branża turystyczno-hotelarska i gastronomiczna zaczęły proponować klientom coraz bardziej zróżnicowane pod względem pochodzenia produkty. Łatwo psujące się towary z różnych części globu (np. łosoś z Norwegii, truskawki z Kalifornii, mięso z Australii, owoce mango z Indii) coraz częściej transportowane są drogą lotniczą, dzięki czemu zachowują świeżość i docierają do punktu docelowego w krótkim czasie.

Dużą popularnością cieszy się również transport powietrzny kwiatów. Ponieważ kwiaty są produktem szybko psującym się, trzeba bardzo skrupulatnie planować ich przewóz. Transport takiej produkcji powinien być przeprowadzony najkrótszą trasą, z minimalnymi zakłóceniami. Samoloty towarowe przywożą świeże kwiaty cięte m.in. z Nairobi w Kenii i Quito, Ekwadoru i Amsterdamu. Ponadto w lukach bagażowych samolotów rejsowych przewożone są np. kwiaty ze Sri Lanki, Wietnamu i Nowej Zelandii. Są to róże, chryzantemy, goździki i lilie.

Źródło: Symlog.eu – spedycja międzynarodowa

Related posts

Taxi Warszawa – jak nie dać się oszukać?

Catering do firm – pełnowartościowy posiłek na dowóz

System kaucyjny – czym jest i od kiedy będzie obowiązywał?