Biznes Life Style

Piec konwekcyjno-parowy – wady i zalety rozwiązania

Wielu właścicieli restauracji, barów i innych punktów gastronomicznych rozważa zakup pieca konwekcyjno-parowego, widząc w nim użyteczny i praktyczny sprzęt gastronomiczny. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach jest to niezbyt opłacalna inwestycja, a zakup pieca może przynieść więcej problemów niż korzyści. Jakie są zatem wady i zalety pieca konwekcyjno-parowego?

Piec konwekcyjno-parowy ­– zalety

Najważniejszą zaletą takiego urządzenia jest możliwość tzw. regeneracji dania. Piece tego rodzaju służą do odgrzewania gotowych potraw lub produktów spożywczych bez utraty ich walorów smakowych i zapachowych czy kompozycji estetycznej. Proces podgrzewania odbywa się za pomocą dużej ilości rozgrzanej pary wodnej, dlatego artykuły spożywcze nie tracą swojej soczystości tak jak w przypadku użycia mikrofali czy zwykłego piekarnika.

Piec konwekcyjno-parowy posiada również opcję odtłuszczania i cyrkulacji powietrza. Dzięki temu na różnych poziomach możemy jednocześnie dusić steki z antrykotu, rozmrażać warzywa czy przygotowywać talarki ziemniaczane. Mimo dużej różnorodności składników, ich zapachy nie przenikają się nawzajem. Dzięki temu przygotowanie nawet najbardziej złożonych dań nie jest czasochłonne.

Sprzęt gastronomiczny tego rodzaju daje również możliwość smażenia beztłuszczowego, gdyż nowoczesne piece konwekcyjno-parowe obniżają zużycie oleju nawet o 95-97%, w porównaniu ze standardowym piecem. Ponadto para wodna pozwala zachować cenne wartości odżywcze poszczególnych produktów, dzięki czemu serwowane posiłki są nie tylko smaczne, ale również pełnowartościowe.

Pieca konwekcyjno-parowy ­– wady

Główną wadą pieca jest wysoka cena. Koszt zakupu tego urządzenia to minimum 2500zł. Natomiast piec konwekcyjno-parowy typu self cooking, który wystarczy jedynie jednorazowo zaprogramować to już wydatek rzędu 30 000 zł.

Kolejną wadą tego urządzenia jest brak możliwości jednoczesnego przygotowania potraw różnymi metodami. Oznacza to, że nie będziemy mogli jednocześnie smażyć mięsa i gotować warzyw na parze. Brak możliwości równoczesnego przyrządzania dań wymagających odmiennych ustawień wilgotności i temperatury to dość istotna niedogodność.

Piec konwekcyjno-parowy to sprzęt gastronomiczny wyposażony w wiele trybów i opcji. Z tego powodu jego obsługa jest dosyć skomplikowana. Aby w pełni wykorzystać zakupiony sprzęt i uniknąć kosztownych awarii, konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia personelu lub drobiazgowe zapoznanie się ze skomplikowaną instrukcją obsługi.

Czy warto nabyć piec konwekcyjno-parowy?

Decyzja o zakupie tego urządzenia w dużej mierze zależna jest od rodzaju działalności gastronomicznej. Jeżeli prowadzony przez nas lokal jest niewielki, a jego codzienne obłożenie umiarkowane, zakup pieca prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem. Natomiast jeśli prowadzimy sieć restauracji lub miejsce, w którym organizowane są imprezy okolicznościowe, piec konwekcyjno-parowy z pewnością przyspieszy proces przygotowywania posiłków i wpłynie na jakość obsługi w lokalu.

Related posts

W czym na wielkie wyjście – elegancja i szyk

Kariera w farmacji – jakie są możliwe ścieżki rozwoju?

Kiedy stosuje się transport ekspresowy?