Biznes

Eksploatacja wózka widłowego na zewnątrz jesienią/zimą – na co zwrócić uwagę?

Wózki widłowe najczęściej użytkowane są wewnątrz hal i zakładów w celu zapewniania efektywnego transportu ciężkich ładunków na bliskie odległości. Czasami jednak zdarza się, że ze względu na występujące potrzeby używa się ich także na zewnątrz. Szczególnym wyzwaniem może być to w przypadku pór roku o zmiennej i kapryśnej pogodzie, takich jak jesień czy zima. O czym wówczas warto pamiętać?

Wózek widłowy na zewnątrz – o czym pamiętać?

Jasne jest, że użytkując wózek widłowy tylko na wolnym powietrzu, nie trzeba stosować się do wielu ograniczeń. W tym względzie odpada, chociażby konieczność kontrolowania wytwarzanej przez sprzęt emisji spalin. Dlatego też wózki elektryczne, tak powszechnie stosowane wewnątrz hal niekoniecznie muszą być wybierane, kiedy eksploatacja odbywać się będzie przeważnie na zewnątrz. Co warte podkreślenia w praktyce do zastosowań zewnętrznych o wiele lepszym wyborem będą bowiem odmiany spalinowe zasilane olejem napędowym lub benzyną. Wielu kupujących tego rodzaju sprzęt decyduje się na te z napędem diesla. Taki wybór wiąże się z tańszymi kosztami eksploatacji w porównaniu z typowymi „benzyniakami”. Dodatkowo napęd diesla generuje stosunkowo wysoki moment obrotowy, zatem jest idealny do pracy nawet w trudnych warunkach.

Zabezpieczenie wózka widłowego

Praca na zewnątrz jesienią i zimą wiąże się z wystąpieniem pewnych dodatkowych zagrożeń. Jak każdy z nas wie, jesienią i zimą w naszym kraju panuje dość brzydka i deszczowa pogoda. Taka aura z pewnością nie sprzyja zamontowanym w wózku widłowym komponentom. Wiadome jest, że wilgoć i niskie temperatury mogą bardzo negatywnie wpłynąć na poszczególne części. Aby więc po użytkowaniu w gorszych warunkach naprawa hydrauliki czy też regeneracja chłodnicy nie okazały się koniecznością, warto przestrzegać kilku zasad. Pierwszą z nich jest zabezpieczanie wrażliwych części wózka, ze szczególnym uwzględnieniem komory silnika. Kolejną sprawą jest założenie właściwych opon. Korzystanie bowiem z nieodpowiedniego ogumienia sprawi nie tylko, że praca będzie nieefektywna, ale również grozi poważnym niebezpieczeństwem. Należy pamiętać, że konsekwencją ewentualnego poślizgu może być wypadnięcie z toru jazdy i stłuczka. A jakie opony sprawdzą się najlepiej? W przypadku na przykład jazdy po nierównym terenie warto stawiać na opony pneumatyczne zapewniające wysoki komfort i niskie opory toczenia. Oprócz tego pamiętajmy też o prawidłowym zabezpieczeniu przed deszczem i śniegiem samego wnętrza wózka i jego kabiny

Podsumowanie

Jak widać, przygotowanie wózka widłowego do pracy w trudnych zimowych warunkach nie jest aż takie trudne. Właściwie jedyne, o czym musimy pamiętać to wykonanie pewnych podstawowych działań i zapewnienie należytej ochrony poszczególnym komponentom. Oczywiście czasami nawet pomimo tego może okazać się, że serwis wózka widłowego będzie niezbędny, lecz dzięki zachowaniu zasad ostrożności przebiegnie on znacznie prościej. Pewne działania serwisowe warto zresztą przeprowadzić jeszcze przed wspomnianymi sezonami, gdyż pozwoli to odpowiednio przygotować nasz sprzęt do zimy i jesieni.

Related posts

Butle gazowe do wózków widłowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Co wybrać?

Taśma z nadrukiem — potencjał marketingowy